След кризата с Boeing: Идва ли нов баланс на силите в небето?

0
453
boing 747

Кой ще се възползва от кризата около авиационния гигант Boeing и неговия 737 MAX? Катастрофата на Етиопските авиолинии (Ethiopian Airlines) не променя фундаментално баланса на силите между американската компания и големия европейски конкурент Airbus, но би могла да засили мощта на Китай, пише в свой анализ БТА.

От полза ли е тази криза за Airbus?

Със супермодерния модел 737 MAX, от който са пуснати в експлоатация 371 машини, Boeing искаше да навакса изоставането си от Airbus в сегмента на самолетите за средни разстояния.samolet boing 737
Американският самолетостроител предвиждаше да достави над 500 допълнителни бройки от своя бестселър до края на годината, като темпото на производство е от впечатлителните 52 самолета месечно.
В краткосрочен план и от търговска гледна точка, Airbus би могъл да се възползва от кризата в полза на своя бестселър А320, благодарение на който властва в сегмента на полетите на средни разстояния с 60-процентен дял от пазара. Но с поръчките за над 6500 самолета, което е равносилно на около десет години производство, Airbus няма средствата да отговори на твърде силен поток от заявки.

Eвропейският самолетостроител е увеличил темпа на производство на самолета си A320neo, чиято промишлена верига за доставки вече е доста натоварена. В по-дългосрочен план последствията биха могли евентуално да се почувстват. Boeing проектира нов самолет, предназначен за „средата на пазара“ на въздушния транспорт. Той вече е кръстен 797 от авиационните ентусиасти и решението за него, което постоянно се отлагаше, трябва да бъде взето през 2020 година. От всяко закъснение в изпълнението на тази програма ще се възползва европейският конкурент, за който се твърди, че контролира този сегмент със своя А321neo Long Range.

а320
снимка:клубс.бг

Отвъд търговското и промишлено влияние, битката между двата гиганта се провежда и на имиджовото поле и Boeing със сигурност току-що е загубил един кръг от състезанието.
„Когато репутацията ви зависи от сигурността, няма значение какво е доказано или в кого е грешката“, пише Джъдсън Ролинс, анализатор в Leeham News, едно от големите американски списания за авиация.

В тази криза Боинг и по-общо САЩ дълго време защитаваха 737 MAX, докато останалият свят го забраняваше или спираше.

Каква роля играе Китай в тази криза?

Може и да ви се струва странно, но Китай играе централна роля в тази криза. Пекин първи реши да забрани самолетите 737 MAX, като бързо бе последван и от останалия свят. САЩ въведоха забраната последни. Това стана в момент, когато Boeing 737 MAX играе ролята на разменна монета в търговската война между Пекин и Вашингтон.

По този начин Китай измести центъра на тежестта на въздушния транспорт в света. До този момент водеща роля играеше Федералната авиационна администрация на САЩ благодарение на тежестта на американския пазар. Европа и Агенцията й за авиационна безопасност (ЕААБ) нямат същата тежест.

„Китай има силата да зададе тона“, заяви Филип Плувие, авиационен експерт и асоцииран директор на консултантската фирма Boston Consulting Group. „Той ще обхване 30 процента от световния пазар до 2025 година и вероятно 80 процента от растежа. Това е неизбежна реалност за Airbus и Boeing, категоричен е той.

Китай всъщност има големи амбиции със своя С919, за да се конкурира със самолетите за средни разстояния на европейския и американския самолетни гиганти.

Пекин със сигурност ще има думата, след като Федералната авиационна администрация разреши възобновяването на полетите на Boeing 737 MAX и може би ще поиска самият той да сертифицира самолета преди да го пусне да извършва редовни полети. А това е кошмарен сценарий за  Boeing.


ADS