ВМА : Ковид води до увреждане на сърцето, ваксинирайте се!

0
502
orig1 11
Източник : Дир.бг

Много от пациентите, засегнати от коронавирусната инфекция, са с повишен риск от тромбоцитно усложение, което повишава риска и от белодробни тромбемболии, инсулти и инфаркти. На голяма част от тях се прави инвазивно изследване, за да се минимализират рисковете от последващи сърдечно-съдови инциденти, съобщават от ВМА на страницата си във Фейсбук..

„Редица пациенти идват с усложения след остро протекла коронавирусна инфекция. Като последица от COVID-19 можем да посочим и вторичното засягане на сърдечния мускул – миокардит и възпалението на обвивката на сърцето или т.нар. перикардит“, коментира д-р Акиф Шабан, ръководител на Отделението по инвазивна кардиология на Военномедицинска академия (ВМА).

Голяма част от тях вече имат белодробна недостатъчност като последица от протеклата инфекция, а заедно с това се явяват и сърдечните увреждания. В такива случаи се започва лечение, което протича в рамките на няколко месеца и има за цел да намали сърдечния проблем и да бъде преодоляно това вторично засягане на сърцето.

COVID-19 обича живият организъм. Идеята му е да се развива и да продължи да живее. Затова пазете сърцето. В световен мащаб здравеопазването залага повече на профилактиката. Ние тук залагаме повече на активното лечение. Профилактиката и превенцията с коронавирусната инфекция е спазването на противепидемичните мерки. При пациентите с придружаващи заболявания те са още по-важни и дори неотменна част от тяхното ежедневие.

Какво да кажем на пациентите, които имат своите придружаващи сърдечно-съдови заболявания?

„Да се ваксинират! Препоръчвам ваксината, тъй като тя е единственото спасение от коронавирусната инфекция. Ние трябва да се научим да живеем с този вирус. А за нашите пациенти, тези със сърдечно-съдовите проблеми, само едно камъче може да обърне каруцата.

За тази една година ние сме имали десетки пациенти, заради които екипът ни се е събирал по спешност – буквално посред нощ, и животът им е бил застрашен именно заради усложненията от инфекцията. Точно заради това всички, които са се допитали до нас, ги успокояваме, че не бива да имат притеснения относно ваксините.

Защото това е един коз срещу вируса, само така ще изградим щит срещу заразата. Ваксината ще предпази от евентуално по-тежко протичане на инфекцията, предпазва от тежките форми на COVID-19, което за пациентите със сърдечно-съдови заболявания е изключително ценно“, казва д-р Акиф Шабан.

Опашка за ваксини

След като в неделя беше спокойно пред ваксинационния пункт на ВМА, тази сутрин се изви опашка от желаещи да се ваксинират, видя Булфото.

ОТ ВМА съобщават още, че „зеленият коридор“ за ваксинация в лечебното заведение с препарата на „Астра Зенека“ ще бъде отворен до 4 април, включително.

 

Снимка: Булфото

 

Всички желаещи граждани, без записани часове в Националната здравно-информационна система, могат да се имунизират във ваксинационния център на ВМА от 08.00 до 18.00 ч. в работните дни, и от 09.00 до 17.00 ч.

Продължават ваксинациите по националния електронен регистър, реваксинации и имунизации на планирани целеви групи.

 

Снимка: Булфото

*При въпроси, свързани с различните видове ваксини, период на прилагане на двете апликации, издаване на сертификати за поставени ваксини и други, моля посетете секция „Често задавани въпроси“.


ADS