„Сбогом на въглищата“! Активисти на „Грийнпийс“ с протестна акция срещу ТЕЦ „Марица 3“ !

0
415

crime greenpeace

Шестима активисти на “Грийнпийс” предприеха протестна акция срещу свързваната с Христо Ковачки ТЕЦ “Марица 3” в Димитровград. Демонстрацията е насочена срещу регулярното замърсяване на въздуха в района.

Още в ранните сутрешни часове на понеделник активистите се изкачиха до една от най-високите точки на централата, за да опитат да опънат мрежа, върху която да оставят послание. Акцията продължава и в момента и се предава на живо във фейсбук страницата на българския клон на световната природозащитна организация.

“Тук съм, за да кажа сбогом на въглищата. Точно тук, на това място, където това да стане”, каза един от катерачите, докато се спускаше по охладителната кула на централата, за да опъне мрежата.

Десислава Микова от “Грийнпийс” – България коментира, че “през последните две години Димитровград влиза в новините предимно с информация за замърсяването на въздуха”.

“Основната причина е инсталацията, която виждате зад мен – ТЕЦ “Марица 3”. Днес сме тук, защото такива инсталации нямат място в българската енергийна система”, каза Микова.

В акцията участват активисти от България, Полша, Чехия, Унгария, Австрия, Хърватия, Гърция и Румъния. От “Грийнпийс” добавят, че те са “обединени от каузата, че всеки европейски гражданин заслужава сигурността да диша чист въздух и да живее в безопасна среда”.

 

Демонстрацията става факт на фона на повишеното напрежение между правителството и миньорите и енергетиците, протестиращи срещу изпратените в края на септември в Брюксел териториални планове за енергиен преход във въглищните райони Стара Загора, Кюстендил и Перник.

Въпреки че в началото на октомври парламентът прие споразумение между кабинета и протестиращите, част от тях настояха плановете да се изтеглят и променят. Затова те поддържаха няколко пътни блокади близо две седмици.

В крайна сметка те бяха вдигнати преди няколко дни, а миньорите и енергетиците готвят ефективни стачни действия.

БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ използваха темата, за да внесат първия вот на недоверие срещу кабинета на Николай Денков. Той обаче не събра достатъчно подкрепа, за да свали правителството.

Междувременно в нарочна позиция до медиите от топлоцентралата определиха действията като нахлуване в частна собственост със съоръжения, криещи повишена опасност. И се заканиха да търсят административна и наказателна отговорност, както и да поискат обезщетения от организаторите и участниците в нахлуването.


ADS