„Politico“: Новата власт в Северна Македония рискува да поднови старите напрежения с България!

0
29
bulgaria makedoniq[1]
Дир.бг

Новата администрация рискува да поднови старите напрежения с България и Гърция, които могат да поставят сериозни пречки пред Скопие. България също така се подготвя за поредните парламентарни избори – на 9 юни, и съществува риск Северна Македония да се превърне в политически футбол в предизборната реторика, особено в националистическия лагер.

Предстоящата смяна на правителството на Северна Македония рискува да съживи напрежението с България и Гърция и да усложни още повече и без това криволичещия път на страната към членство в ЕС, пише Politico в своя статия.

През 2018 г. балканската държава с население от 2,1 млн. души изглеждаше на път да се интегрира напълно, когато разреши продължилия десетилетия спор с Гърция за името си.

В крайна сметка Скопие се съгласи на тази промяна на името в Преспанското споразумение в замяна на преговори с ЕС и членство в НАТО.

Оттогава обаче гражданите на Северна Македония са все по-разочаровани от бавния процес на присъединяване, а обществената подкрепа за ЕС рязко спадна.

Изборите за избор на ново правителство и президент на 8 май изглежда ще доведат до ново управление под ръководството на партията ВМРО-ДПМНЕ, която възприема конфронтационен подход както към София, така и към Атина – и двете страни ще трябва да се съгласят с приемането на Скопие в блока.

ВМРО-ДПМНЕ отхвърля искането на София за конституционни промени, с които да се признае българско малцинство. Междувременно гърците все по-често обръщат внимание на факта, че премиерът на ВМРО-ДПМНЕ говори за страната като за „Македония“, а не като за „Северна Македония“ – което отново разпалва старото напрежение с Гърция относно използването на името на родината на Александър Велики.

Проучванията на общественото мнение сочат, че ВМРО-ДПМНЕ, която в момента е основната опозиционна партия, има преднина и се очаква да замени социалистическата партия СДСМ, която управлява страната от 2017 г. насам, въпреки че ще е необходима коалиция.

Първият тур на президентските избори на 24 април показа промяна на политическия ред. Гордана Силяновска-Давкова, подкрепена от ВМРО, отбеляза доминираща победа, събирайки 40,1% от гласовете, докато досегашният президент Стево Пендаровски от СДСМ спечели 19,9%.

„Тези избори със сигурност са важни за Северна Македония от гледна точка на присъединяването към ЕС, защото в социологическите проучвания ВМРО води и предстои да видим дали, кога и как ще постигне конституционните промени за продължаване на преговорите за присъединяване“, заяви Симонида Кацарска от Института за европейска политика в Скопие.

Мърморещи съседи

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски – и най-вероятно следващият министър-председател – се зарече да не гласува за конституционни промени „под българска диктовка нито сега, нито в бъдеще“.

Мицкоски се застъпва и за прекратяване на консенсуса в политическия процес на ЕС, за да се отстранят българите – които имат претенции към това, което смятат за македонско присвояване на тяхната историческа и езикова идентичност.

„Те трябва да помолят българския представител да напусне мястото, където се взема това решение, и да отиде някъде, където може да пие кафе или нещо друго“, каза Мицкоски.

Отношенията между двете страни, които и без това са лоши, могат да се влошат, смята Марко Тросановски, председател на Института за демокрация (ИДСК) в Скопие.

„Проучванията показват, че България се възприема като най-голямата заплаха за националните интереси на Северна Македония“, каза той. „ВМРО ще се опита, да покаже повече опозиция, повече критики, повече предизвикателство, което може да влоши още повече отношенията между двете страни“.

България също така се подготвя за поредните парламентарни избори – шестите от април 2021 г. насам – на 9 юни и съществува риск Северна Македония да се превърне в политически футбол в предизборната реторика, особено в националистическия лагер.

Едва ли помага и фактът, че Мицкоски вече използва името „Македония“ във вътрешен план и обещава да го прави и официално, ако бъде избран, оспорвайки международното споразумение.

Гърция наблюдава.

„Споразумението от Преспа е условие за напредъка на процеса на присъединяване на Северна Македония към ЕС“, заяви гръцкият външен министър Георгиос Герапетритис, докато говореше в парламента на 26 април, и призова Скопие да не се отклонява.

Предчувствайки, че напрежението може да намалее в периода след изборите, Атанасиос Лупас, експерт по балканска история, заяви, че ВМРО в крайна сметка няма да пожертва „европейската перспектива на страната върху олтара на националистическата си реторика“.

„Тази реторика със сигурност ще бъде повод за безпокойство на гръцкото обществено мнение през следващия период, но тя ще бъде по-скоро за шоу и за вътрешна консумация, а не за въпроси по същество“, добави той.


ADS