Не е идеално, но няма друго : Близо 50% от българите не виждат по-добър вариант за кабинет. Гешев като политик е пълна скръб!

0
395
politici[1]
Фрогнюз

Близо половината българи не виждат друг вариант за правителство. 13% от сънародниците ни категорично считат, че кабинета между “Продължаваме Промяната” – “Демократична България” и ГЕРБ е вредно за страната.
14% са на мнение, че това е предателство спрямо техните избиратели. Ниският кредит на доверие спрямо Иван Гешев като главен прокурор определя и ограниченият му личен потенциал като кандидат политик. Въпреки сериозната заявка Гешев да влезе на политическия терен, той би спечелил едва 3% подкрепа.

Това показват последните данни на социологическата агенция “Алфа рисърч”.

5% би била разликата между ГЕРБ и ПП-ДБ, ако изборите бяха днес. – партията на Борисов се задържа с 25.1% доверие, докато ПП-ДБ губят електорат (20.2%). “Възраждане” се нарежда трета с 15.4%, показват данните.

.

Съотношението между привържениците на партиите, което преди беше силно в полза на ПП, към момента е значително по-балансирано (около 60:40). Доверието към Хр. Иванов  нараства от 14.5% до 16.9% (46.1% недоверие), към А. Атанасов от 8.3% до 11.0% (49.3% недоверие), към Вл. Панев се запазва в рамките на 9.8% (39.5% недоверие). Одобрението за лидерите на ПП бележи, макар и лек спад и към момента К. Петков получава 15.9% положителни срещу 58.5% отрицателни оценки, а А. Василев 16.5% положителни срещу 53.6% отрицателни оценки.

“Възраждане“ запазва трета позиция в предпочитанията на избирателите с подкрепа от 15.4%. Зад партията застават социалните кръгове, които я подкрепиха и на вота през април – средни поколения, от градските центрове със среден социален статус. Доверието към Костадин Костадинов е 15.1%, но той е сред лидерите регистриращи едни от най-високите нива на недоверие – 59.6%.

Симпатизантите на ДПС са в рамките на обичайно в неизборна обстановка равнище от 12.6%. Доверието в лидера М. Карадайъ е 11.2% срещу 53.8% недоверие. Подкрепата за БСП също е идентична с тази от последните избори – 8.8%, както и одобрението за лидера К. Нинова – 13.1%. ИТН печели потенциалния вот на 4.1% от избирателите, а лидерът Сл. Трифонов – 12.5% одобрение срещу 51.7% неодобрение.

За момента не се очертава нов значим играч на политическия терен. Партиите под бариерата не съумяват да привлекат разочарованите, нито да увлекат не гласуващите.

Като цяло, серията от предсрочни парламентарни избори, кризите и драматичните преговори по сформиране на редовно правителство изчерпиха до максимум търпението на обществото, а готовността за участие в потенциален нов вот продължава да намалява. Топката е в ръцете на управляващите и от това как ще я разиграят зависи подкрепата, с която ще се ползват в следващите месеци, включително на местния вот, до които остават малко над 3 месеца.


ADS