ISW : Путин търси коалиция, но Си Дзин Пин отказа!

0
501
768x4323
Източник : Дир.бг

На 31 март руският президент Владимир Путин одобри нова концепция за външната политика на Русия, която вероятно има за цел да подкрепи опитите на Кремъл да насърчи потенциална антизападна коалиция.

Това обобщи Институтът за изследване на войната (ISW).

Новата външнополитическа концепция представя Запада като антируска и международно дестабилизираща сила в много по-голяма степен, отколкото предишната външнополитическа концепция на Русия от 2016 г., и изрично заявява, че САЩ и техните „сателити“ са разгърнали хибридна война, целяща да отслаби Русия.

Новият документ също така силно подчертава целта на Русия за създаване на многополюсен световен ред и подчинява на тази цел широките външнополитически цели на Русия, които включват прекратяване на предполагаемото господство на Съединените щати в световните дела.

В документа се твърди, че по-голямата част от човечеството е заинтересована от конструктивни отношения с Русия и че желаният многополюсен свят ще даде възможности на незападните световни сили и водещите регионални държави.

Преди това Путин използва срещите с китайския президент Си Дзинпин от 20 до 22 март, за да засили опитите за риторично обединяване на останалия свят срещу Запада, а новият документ вероятно цели да подкрепи опитите на Кремъл да засили предложенията към необвързаните държави за формиране на по-сплотен антизападен блок.

Картаполов, ръководител на комисията по отбрана, утвърждава, че новобранците няма да бъдат изпращани в Украйна

ISW оцени, че предложението на Путин за формиране на антизападен блок по време на посещението на Си в Москва не е било прието положително, тъй като Си е отказал да присъедини Китай към предвидения от Путин геополитически конфликт със Запада.

Намаляващата икономическа мощ на Русия и деградиралите военни усилия в Украйна продължават да предлагат малко стимули на държавите да проявят сериозен интерес към предложението. Кремъл вероятно реши да публикува новата външнополитическа концепция в навечерието на поемането на председателството на Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН), за да създаде информационни условия за бъдещи реторични усилия в ООН, насочени към формиране на антизападна коалиция.

ISW вече оцени, че Русия вероятно ще използва председателството си на Съвета за сигурност на ООН като метод за проекция на руската мощ.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко продължава да използва високопоставени публични изявления, за да представи Беларус като суверенна държава, въпреки че в момента тя е де факто окупирана от руски сили. Лукашенко повтори шаблонната реторика за това как той е равностоен партньор на руския президент Владимир Путин в защитата на Русия и Беларус, като изрично представи Беларус като мишена на западна хибридна война – наратив, който Лукашенко популяризира от 2020 г. насам.

Лукашенко заяви, че той и Путин взаимно са се договорили да разположат руски ядрени оръжия в Беларус, за да защитят „суверенитета и независимостта“ на Беларус.


ADS