ISW : Пригожин продължава да уточнява сделката с Путин!

0
510
0000568229 article2[1]
Източник : Нюз.бг

Продължаващото разпространение на информация за сделката, сключена с посредничеството на беларуския диктатор Александър Лукашенко за прекратяване на въоръжения бунт на Групата „Вагнер“, показва, че участващите страни може би все още преговарят за спецификите на споразумението.

Това се посочва в дневния анализ за ситуацията на фронта в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).

Независимата беларуска мониторингова група The Hajun Project цитира данни за проследяване на полети на 27 юни, според които самолетът на финансиста на „Вагнер“ Евгений Пригожин е излетял от летище Мачулишч в Беларус към Русия, летял е до Москва и след това веднага е излетял за Санкт Петербург.

Бившият руски офицер и виден критичен военен блогър Игор Гиркин твърди, че Пригожин се е върнал в Русия, за да преговаря с неуточнени руски официални лица и със Съвета на командирите на „Вагнер“.

ISW не може да потвърди независимо дали Пригожин действително се е върнал в Русия, нито подробностите на предполагаемото посещение, но е възможно Пригожин да се е върнал за кратко, за да уточни допълнителни детайли по сделката, договорена от беларуския диктатор Александър Лукашенко.

На 28 юни руски източници продължиха да спекулират с особеностите на тази сделка. Свързан с „Вагнер“ руски военен блогър публикува интервю с беларуски боец на „Вагнер“, в което боецът твърди, че „Вагнер“ е открил „ново бойно направление“ в Беларус и че някои бойци на „Вагнер“ ще „работят в Русия“, а други „ще работят в Беларус“.

Руското опозиционно издание „Медуза“, позовавайки се на източник в руското Министерство на отбраната (МО), твърди, че с Пригожин в Беларус са отишли само 1000 бойци на „Вагнер“.

Беларуският опозиционен канал „Беламова“ освен това твърди, че на сателитни снимки от 27 юни се вижда изграждането на нов военен обект в Осиповичкия район, който не се е виждал на 13 юни, което предполага, че снимките може да показват изграждането на тренировъчен лагер на Вагнер в Беларус.

Не е ясно дали строежът на военния обект се е появил преди обявяването на сделката между Пригожин и Лукашенко на 24 юни и ISW не може да потвърди независимо дали обектът е свързан по някакъв начин с Вагнер.

Въпреки това широко разпространените спекулации около позицията на Вагнер в Беларус предполагат, че някои аспекти на сделката все още се разработват.

Руски източници предполагат, че бунтът на Вагнер вече оказва широко въздействие върху руската командна структура. Известен руски военен блогър твърди, че бунтът на Вагнер е предизвикал „мащабни чистки“ сред командния състав на руските въоръжени сили и че в момента руското МО е подложено на „краш тест“ за лоялност.

Военният блогър твърди, че руската Федерална служба за охрана (ФСО) извършва преглед на руското военно ръководство, както и на командирите на отделните части.

Блогър твърди, че руските официални лица използват „нерешителността“ на МО при потушаването на бунта и „подкрепата за паравоенни компании (ПВК)“ като претекст за отстраняване на „неудобните“ служители от техните позиции.

По-специално се твърди, че командирът на руските въздушно-десантни войски (ВДВ) и според слуховете заместник-командир на театъра генерал-полковник Михаил Теплински е поел отговорностите на общ командващ театъра в Украйна от началника на Генералния щаб и настоящ общ командващ театъра армейски генерал Валерий Герасимов на неуточнена дата, но вероятно след бунта.

Герасимов ще запази поста си на началник на Генералния щаб, но вече няма да отговаря за руските операции в Украйна. Друг руски източник твърди, че „атмосфера на подозрение е обхванала Генералния щаб“ и че филиалите на Герасимов са обвинени в нерешителност и провал, докато филиалите на заместник-командващия на съвместната групировка на силите в Украйна армейски генерал Сергей Суровикин са обвинени в съучастие в бунта.

Източниците, които публикуват тези предположения, до голяма степен са били точни в предишни съобщения за промени в руското командване, въпреки че продължаващото нарушаване на човешките мрежи и тежките потенциални последици, свързани с въоръжения бунт на Пригожин, могат да повлияят на точността на тези източници.

В момента ISW не може да потвърди нито едно от тези предположения за промени в командването, но е очевидно, че въоръженият бунт продължава да има значителни последици в информационното пространство.

Руските власти съобщиха, че на 28 юни е арестуван армейски генерал Сергей Суровикин, което вероятно показва, че Кремъл възнамерява да прочисти МО от фигури, смятани за нелоялни. Руският опозиционен източник The Moscow Times съобщи на 28 юни, че два източника, близки до МО, са потвърдили, че руските власти са арестували Суровикин, защото е избрал да застане на страната на Пригожин по време на бунта.

На 28 юни вестник „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че американски служители, информирани от американското разузнаване, са заявили, че Суровикин е знаел предварително за бунта, но че американското разузнаване все още се опитва да установи дали Суровикин е подкрепил пряко усилията на Пригожин.

Не е ясно какво е станало, което е принудило Суровикин да призове Пригожин да прекрати бунта само няколко часа след началото му, макар че е възможно той да го е направил под натиск, а не от подкрепа за руското военно ръководство.


ADS