Гръцкият климат се променя и, ще става все по-лошо!

0
30
orig[1]
Дир.бг

През деня въздухът се оцветява първо в жълто, след това в оранжево, а при залез слънце изглежда, сякаш небето гори. Хиляди тонове пясък от Сахара, пренесени в Гърция от южните ветрове, превърнаха страната в декор за научнофантастичен филм.

Жителите на Атина никога не са виждали нещо подобно. Изглеждаше страшно, но същевременно и очарователно. И не съвсем безобидно: много хора имаха проблеми с дишането и се наложи да търсят спешна помощ в болниците.

Социалните мрежи се взривиха: апокалиптичните кадри от Атина обиколиха света. Но това пренасяне на пустинен прах в атмосферата не е нещо ново. Необичайни този път бяха само мащабът и продължителността на явлението: дори седмица по-късно прахът не е изчезнал напълно. А метеоролозите предупреждават, че подобни събития може да зачестят в бъдеще.

Христос Зерефос, ръководител на Атинската академия и пълномощник за климатичните промени, подчертава, че подобни природни явления не само ще зачестяват, но и ще стават все по-интензивни. Въпреки това той успокоява, че пясък от Сахара е стигал до Европа още откакто съществува Средиземно море.

Сега явлението се дължеше на ветрове от Либия и Чад, които пренесоха пустинен прах през морето. На арабски език то се нарича „хамсин“ – думата означава „петдесет“ и описва броя на дните, през които може да духа такъв сух пустинен вятър. На всеки няколко години се образуват огромни облаци прах, които понякога стигат чак до Англия.

Средиземноморието е прегрято

Според метеоролозите обаче истинският проблем не е пясъкът от Сахара, а прегряването на Средиземно море. По-специално в източната му част температурата на морската повърхност е с два градуса по Целзий по-висока от измерената през последните сто години.

Климатичната криза не е от вчера, но гръцката общественост почти не ѝ обръща внимание. Хората си спомнят за нея само когато някъде избухнат пожари, какъвто беше случаят през лятото на 2023, или когато ги споходят екстремни валежи и наводнения.

Много гърци са доволни, че тази зима беше топла, което им позволи да намалят разходите си за отопление. Но пък това издърпа напред пожароопасния сезон, който тази година започна много по-рано от обикновено.


ADS