Боговете полудяха! Сачева е изумена от последното ни място по помощи в кризата!

0
484
0000453408 article21
Източник : Дир.бг

Социалният министър Деница Сачева не приема изводите в доклада на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) за влиянието на пандемията върху заетостта и трудовия живот в ЕС и подготвя възражение за неласкавите констатации, става ясно от съобщение в профила на социалното министерство във ”Фейсбук”.

.

„Сега“ припомня, че докладът на европейската агенция показа съвсем различна картина от тази, описвана в предизборните срещи на управляващите. България изпъква в доклада със срив от 5.6% на заетите през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. По този показател по-зле от нас в ЕС е само Испания, където намалението в броя на заетите е 6.1%.

Испания обаче, за разлика от нас, преживя много тежка първа вълна, докато нашето правителство нямаше причина да бави спасяването на работни места. Другото ни незавидно място е по отношение на размера на предоставената помощ.

В доклада на Eurofound, който изследва действащите схеми в ключовите месеци от март до септември, нивото на заместване на дохода от държавните мерки в България е едва 60% – най-ниското в ЕС. За сравнение Австрия, Чехия, Полша, Швеция, Дания и Нидерландия са покрили между 90 и 100% от заплатите на засегнатите служители.

„В констатациите в публикуваното на 11 март изследване, които се отнасят за България, са допуснати неточности. Министерството на труда и социалната политика ще изпрати писмо до европейската фондация с настояване данните за страната ни да бъдат коригирани“, пише социалното министерство в социалната мрежа. Оттам отбелязват, че в резюмето на доклада е отбелязано, че данните за България са в процес на преразглеждане.

Докато министърът успее да опровергае едно последно място обаче, страната ни зае друго последно място в сходна европейска статистика – по подпомогнати работници с инструмента SURE. Инструментът редовно присъства в хвалбите на правителството, но малцина имат представа какво е неговото предназначение, а още по-малко са получили достъп до средствата по него. Всъщност броят на подпомогнатите у нас е най-малкият в ЕС, показва справка, разпространена вчера от Европейската комисия.


ADS