Унгарското председателство на Съвета на ЕС : България и Румъния в Шенген от 01.01. 2025г!

0
23
d4bd627e3f7e68c870cf12714b25cd29[1]
Дир.бг

Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген. В черновата на документа, с който БНТ разполага, пише, че от 1 януари 2025 г. се премахват проверките по вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния.

Припомня се и фактът, че на 31 март 2024 година като първа стъпка от приемането на двете страни в Шенген бяха премахнати проверките вътрешните въздушни и морски граници с двете страни и между тях. Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван окончателно на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел.

Според източници от унгарското председателство на Съвета на ЕС не се очакват допълнителни коментари от страна на държавите-членки, т.е решението ще бъде прието. Нидерландия също е потвърдила, че няма възражения, но преди гласуването на 12 декември трябва да има формално съгласие от националния парламент на страната.

Днес в ЕП предстои дебат по темата. Очаква се евродепутатите за пореден път да призоват за бързото пълноправно приемане на двете страни в шенгенското пространството и премахване на дискриминацията спрямо гражданите на двете държави.

На 22 ноември в Будапеща австрийското правителство подписа споразумение с България и Румъния за пълното присъединяване на двете страни към Шенгенското пространство за пътуване без граничен контрол от 1 януари 2025 г. В съвместната им декларация обаче бе записано, че  България и Румъния да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с чл. 25а, ал. 4 и ал. 5 на Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца.

Директорът на ГД „Гранична полиция“ Антон Златанов уточни, че това означава, че „на границата с Румъния в първите 6 месеца ще продължим да осъществяваме граничен контрол на граничните пунктове, но той няма да бъде 100-процентовият контрол, който се осъществява сега, а ще бъде по подобие на контрола, който държавите от Шенген, възстановили границите си в момента го осъществяват т.е. той ще бъде базиран изцяло на анализа на риска, така че да бъдат проверявани рисковите превозни средства, рисковите граждани.


ADS