Горанов обяви мерки за подкрепа на добросъвестни работодатели! Министри призоваха: Плащайте си сметките!

0
446
0000442412 article21
снимка : БГНЕС източник : Днес.бг

Тримесечна мярка за подкрепа на заетостта обяви правителството за фирми с цел да не освобождават персонал в ситуация на извънредно положение.

Става дума за поемане на възнаграждения на служителите в рамките на 60% за бизнеси, които са доказано засегнати от спиране на дейността им заради коронавируса
Мярката ще се осъществява през Агенцията по заетостта, съобщи финансовият министър Владислав Горанов.
По думите му тя ще послужи на добросъвестни работодатели да минат през кризата, без да освобождават хора.

Държавата предвижда да удължи конкретни стопански срокове, които ще бъдат обявени допълнително.

Горанов ще предложи на правителството увеличение с 500 млн. лева на капитала на Българската банка за развитие (ББР), който ще служи за издаване на портфейлни гаранции към търговските банки и ББР да участва временно с опция за обратно изкупуване в капитала на дружества. Така временно ще се осигури безплатно финансиране на компании, които прибягнат до подобно решение.

В Министерството на финансите ще бъде обявен телефон за конкретни казуси на фирми при разплащания с държавата.

Да запазим здравия разум, да не смятаме, че държавата може да замени реалната икономика, призова Горанов.

Икономическият министър Емил Караниколов също апелира гражданите да си плащат сметките.

Не сме в ситуация, в която можем да обещаваме щяло и нещяло. Ако вземаш от бюджета за едни, то ще е за сметка на други, предупреди Караниколов. По думите му най-важно е здравето на хората и предприеманите социални мерки за защита.

Балансът е изключително труден, за да се съхрани стопанският живот в страната, разчитам на отговорно поведение, каза и министърът на туризма Николина Ангелкова.

Синдикатите поискаха максимална защитеност на медиците на първа линия, на работещите в публичния транспорт, на летища и гари, на социалните работници – да получат също защитни облекла и дезинфектанти.


ADS