Украйна и основните ѝ западни съюзници – Франция, Германия, Великобритания, Полша и САЩ – поставиха ултиматум на Русия да приеме пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което трябва да започне в понеделник. В противен случай Москва ще бъде изправена пред нова вълна от санкции. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на изявленията на лидерите, направени по време на тяхното съвместно посещение в Киев.
„Ако Русия откаже това прекратяване на огъня или го приеме, но го наруши, ще бъдат подготвени огромни санкции, координирани между европейците и американците“, предупреди Макрон на обща пресконференция в Киев.
Той допълни, че при спазване на примирието може да се премине към „преки преговори“ между Русия и Украйна.
Британският премиер Киър Стармър подчерта: „Позицията, до която стигнахме днес, е позиция на абсолютно единство между цял ред държави по света, включително Съединените щати.“
А канцлерът на Германия Фридрих Мерц заяви: „Тази война не засяга само териториалната цялост на Украйна. Тя цели да разруши целия европейски политически ред. Ето защо ние заставаме на страната на Украйна.“
Предложението за 30-дневно примирие вече беше отправено няколко пъти от Киев през последните седмици, но досега Русия го е отхвърляла, настоявайки първо да бъдат изпълнени нейните условия – а именно прекратяване на западните оръжейни доставки за Украйна.
Кремъл все още не е излязъл с официална позиция по последната инициатива.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини европейските страни в „противоречиви и конфронтационни изявления“, след като западните лидери заплашиха Москва със санкции.
„Чуваме много противоречиви изявления от Европа. Като цяло те имат по-скоро конфронтационен характер, отколкото опити да се съживят отношенията ни“, заяви Песков.
Той подчерта, че президентът Владимир Путин остава отворен за диалог: „Готов е за контакти с всички лидери, доколкото самите те са готови.“
Русия нееднократно е заявявала, че е склонна на преговори, но обвинява Украйна в блокиране на процеса чрез указ от 2022 г., който изключва всякакви преговори с Путин. Вчера Песков каза, че Русия би подкрепила прекратяване на огъня, но само при „надлежно отчитане на голям брой нюанси“. В интервю за ABC News, той добави, че прекратяване на огъня е възможно само при условие, че западната военна помощ за Украйна бъде прекратена.
Според Москва, украинската страна може да използва евентуално примирие, за да прегрупира войските си, да мобилизира допълнителни сили и да получи още западно въоръжение – затова настоява гаранции, че това няма да се случи, пише БТА.