ЕК пак попари енергийния министър : Не можем да преработваме и продаваме руски петрол!

0
464
hristov lukoil el1
Източник : Фрогнюз

България не може да преработва руски петрол на трети страни, дори ако е преработен. Това заявиха от Европейската комисия в отговор на запитване, отправено от “Свободна Европа”.

Коментарът идва на фона на новината, че “Лукойл Нефтохим Бургас” е договорил със служебното правителство да прехвърли цялата си икономическа дейност в България и да плаща данъци върху печалбата си в страната. замяна на това кабинетът обеща да позволи на компанията да продължи да внася руски петрол до края на 2024 г., както и да изнася продукти, добити от преработката на руския нефт.

На брифинг вчера бе оповестено, че могат да се очакват приходи в размер на 100 милиона ленва, а през 2023 г. сумата може да достигне 700 млн. лева.

Дерогацията 

България бе едно от изключенията при решението на Европейския съюз да забрани вноса на руски петрол като отговор на инвазията на Москва в украйна. Причината – специфичното географско положение на страната ни.

Не съвсем отдавна енергийният министър Росен Христов заяви, че страната ни изнася преработен руски петрол и веднага се появиха спекулации, че България нарушава петролното ембарго. Отговорът на ЕК не закъсня. От Брюксел припомниха, че тази дерогация е с цел страните да се снабдяват, а не да препродават руския петрол.

“Ако забраним износа на горива от “Лукойл”, остава голяма част, която е ориентирана към експорт. Горивото остава у нас, но ние не можем да го потребяваме. Да, пълним хранилищата, но какво правим след като се запълнят? Какво прави “Лукойл”? Те нямат къде да го слагат и спират да произвеждат. Важно е да работи “Лукойл” и да работи ефективно за българския потребител, защото само така можем да намалим цените. Ако “Лукойл” работи, в момента печалбата отива извън страната. Подготвяме пакет от мерки, който да я вкара у нас, така че парите да остават тук. Не можем да спрем да продаваме горива. През нас ще продължи руският нефт да тече към европейските държави”, отсече Христов в ефира на bTV тогава.

“Целта на дерогацията е България да се снабдява с петрол поради специфичната й ситуация, а не да го продава на други държави членки или на трети страни, включително ако е преработен”, пише в отговора до “Свободна Европа” на говорител на Комисията.

Освен това според текст от насоките на ЕК около ембаргото се посочва, че властите в държавите-членки на блока трябва да се уверят, че не купуват петролни продукти, произведени от руски нефт.

До момента “Лукойл Нефтохим“ работи в България чрез посредник – дъщерната фирма на руския “Лукойл“ “Литаско“, която е базирана в Швейцария. Сега тя купува от руския “Лукойл“ суров петрол и го продава на рафинерията в България. След това купува обратно преработения петрол и го продава на потребителите. Рафинерията в Бургас само преработва петрола “на ишлеме“, а всички данъци върху печалбата й се връщат обратно в Русия, обясняват от “Свободна Европа”.

Според обявеното вчера “Литаско” би следвало да отпадне, а от 1 януари следващата година рафинерията в Бургас да прехвърли икономическата си дейност у нас.

Въпросът – оказва ли се, че служебният кабинет използва дерогацията, за да помогне на “Лукойл” да продължи да продава и да заобикаля европейските санкции, наложени на Русия заради войната й в Украйна.


ADS