Духовният водач на тибетския будизъм Далай Лама заяви в събота, че се надява да доживее до над 130 години – две десетилетия повече от предишните си прогнози – и отново увери последователите си, че ще се прероди като духовен глава на вярата след своята смърт.
Изказването му бе направено по време на специална молитвена церемония за дълъг живот, организирана в хълмистия индийски град Дарамсала, където живее в изгнание от 1959 година насам, предава „Ройтерс“.
„Надявам се да живея повече от 130 години“, каза 88-годишният лауреат на Нобелова награда за мир, предизвиквайки аплодисменти от хиляди вярващи, събрали се в храма му. „Успях да служа на будистките учения и на тибетския народ добре, и вярвам, че все още имам какво да дам.“
Въпреки напредналата си възраст, Далай Лама остана в продължение на около 90 минути на молитвите, седнал на трон пред голяма статуя на Буда, заобиколен от монаси, поклонници, журналисти и духовни фигури в транс, дошли да му засвидетелстват почит.
Той припомни, че тибетците живеят в изгнание в Индия след неуспешното въстание срещу китайската власт, но въпреки това се чувства благословен да продължава да служи на хората и на учението.
Забележително е, че духовният лидер вече е най-дълго живелият Далай Лама в историята. През декември миналата година той каза в интервю за „Ройтерс“, че очаква да достигне 110 години, но в събота посочи, че се надява на още поне 30-40 години живот.
Китай, който счита Далай Лама за сепаратист, настоява, че неговият наследник трябва да бъде одобрен от властите в Пекин – практика, датираща от времето на китайските империи. Далай Лама от своя страна подчерта, че прераждането му ще се случи „в свободния свят, извън Китай“ и че единствената легитимна институция, която може да признае бъдещия Далай Лама, е фондацията „Гаден Фодранг“, която той сам е създал.
Носител на Нобелова награда за мир от 1989 г., духовният лидер е уважаван не само сред тибетските будисти, но и по целия свят като символ на мирна съпротива за автономия за Тибет, без стремеж към независимост.
Неговото дълголетие, харизма и неизменна привързаност към ненасилието са го превърнали в духовен и морален ориентир за милиони, особено в контекста на усилията на Пекин да наложи контрол над тибетската идентичност.
Очаква се честванията за неговия 90-и рожден ден в неделя да бъдат посетени от висши индийски министри, дипломати от САЩ и хиляди негови последователи.