Ще се обръща ли палачинката?

0
462
evroizbori

БСП изпреварва ГЕРБ с 1,2% при нагласите за европейските избори. Това сочи последното проучване на агенция АФИС. Ако изборите за Европейски парламент бяха днес, за левицата биха гласували 24,2 на сто, а за ГЕРБ – 23 на сто. ДПС събират 7,7% , а Патриотите – 3,3%. Около 30 на сто от анкетираните нямат намерение да гласуват на европейските избори през май.
От АФИС припомнят, че преднината на БСП е в рамките на статистическата грешка, но подчертават, че силите на двете основни партии реално са изравнени.
Към този, сравнително отдалечен от събитието момент, изглежда слабо вероятно да се очертае такава изненада, която да позволи на нов играч да се намеси в спора за призовото място, добавят социолозите. Интересът към предстоящия евровот остава на традиционно ниско ниво.
По скалата от 0 до 10 едва 35 на сто са абсолютно сигурните гласоподаватели, при това състоящи се предимно от привърженици на три партии – БСП, ГЕРБ и ДПС.
Шансовете на останалите партии и коалиции са твърде условни и пренебрежимо малки. Единствено коалицията „Обединени патриоти“ разполага с потенциална възможност да се сдобие с не повече от един мандат, но и това не е сигурно.
При цялата условност на изчислението полагащите се на България 17 мандата, според сегашните предварителни нагласи и с уговорката, че до изборите има достатъчно време за размествания в класацията, биха се разпределили по начина, представен на следващата диаграма. Ако разликата между водещите политически сили надхвърли 3,4 пункта, това ще означава и разлика от един мандат. В случай, че коалицията „Обединени патриоти“ успее да прекрачи бариерата от 5,89%, националистите ще се поздравят с един мандат, който ще бъде за сметка или на първия в класацията, или на ДПС.
Ако в България има отлика от ситуацията в другите държави-членки на ЕС, тя е в отношението към съюза като цяло. Почти навсякъде в ЕС недоверието към общоевропейските институции превишава доверието. У нас е обратно: след известен период на колебание преди няколко години, когато избухна бежанската вълна, доверието на българските граждани към ЕС е устойчиво.
Защо при това положение избирателната активност е ниска и се очертава като ниска и на предстоящите през месец май избори? Защото, въпреки сравнително високото доверие в ЕС, българските граждани не смятат, че нещата в съюза са наред и всичко се развива в правилната посока.


ADS