Рейтинговите агенции S&P и Fitch повишиха дългосрочния суверенен кредитен рейтинг на България от „BBB“ на „BBB+“.
Поводът е официалното одобрение на страната ни да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2026 г.
Припомняме, на 8 юли министрите на финансите на Европейския съюз одобриха кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната, с което тя ще стане 21-ата страна членка на паричния съюз.
Преходът на България от лева към еврото се случва почти 19 години, след като страната се присъедини към ЕС.
S&P посочва, че България ще се възползва от надеждна парична политика на Европейската централна банка, както и от достъп до капиталовите пазари на еврозоната. Агенцията оставя перспективата за страната стабилна.
Отбелязва се, че стабилните сектори на услугите в България, особено в туризма и ИТ, са помогнали за смекчаване на ефектите от икономика, която все още харчи повече за внос на стоки и услуги, отколкото печели от износ.
На 1 януари тази година България става пълноправен член на Шенгенското пространство, в което не се изисква паспорт. В тази връзка S&P очаква членството в Шенген и еврозоната да подкрепи търговията и международния туризъм.
S&P предупреди, че може да понижи рейтингите, ако публичният дефицит на България се увеличи повече от очакваното, особено ако фискалната политика стане прекалено либерална след присъединяването към еврозоната или ако вътрешната политическа нестабилност доведе до прекомерни разходи на правителството.
Fitch Ratings също разглежда приемането на еврото като положително за рейтинга, като приемането в еврозоната ще предостави на държавния дълг статут на резервна валута, ще укрепи рамката на паричната политика, ще намали транзакционните разходи, ще елиминира валутно-курсовия риск за фирмите и домакинствата и ще открие допълнителни възможности за външно финансиране. Българските банки също ще имат достъп до ликвидните улеснения на ЕЦБ.
Fitch очаква реален растеж на БВП от 2,8% през 2025 г., непроменен спрямо 2024 г., тъй като несигурността около световната търговия се компенсира от подобрената вътрешнополитическа ситуация.
Силният растеж на номиналните заплати, съчетани с увеличение на потреблението преди влизането в еврозоната ще подкрепят стабилните разходи на домакинствата. Fitch Ratings прогнозира реален растеж на БВП от 2,5% през 2026 г., с възможности за допълнително нарастване, свързани с приемането на еврото.