Сенегал е новият футболен крал на Африка! „Лъвовете“ надвиха Египет на финала след драма!

0
467
0000519545 article21
Снимка : БГНЕС.

Сенегал спечели за първи път в историята Купата на африканските нации, побеждавайки рекордьора по трофеи Египет с 4:2 след изпълнение на дузпи.

Редовното време завърши без голове, а звездата на символичните домакини Садио Мане изпорти дузпа още в седмата минута. Именно той обаче вкара решителния удар при рулетката на дузпите.

Като цяло Мане и компания бяха по-добри във финала, постигайки 12:7 удара и 53% владеене на топката. Пропускът на Мане в началото на срещата беше изненадващ, като се има предвид, че той заложи на мощен фронтален изстрел, спасен от вратаря на „фараоните“ Мохамед Абугабал.

Египет не показа най-доброто, на което е способен и в голяма част от мача търсеше начин да излъже противника чрез лидера си Мохамед Салах, чийто много опасен удар беше спасен през първата част от Едуар Менди.

И двата отбора бяха по-скоро предпазливи в продълженията, макар да се наложи на Менди да прави голямо спасяване в 116-ата минута. Логично се стигна до дузпи, където само Буна Сар пропусна за Сенегал (спасяване на Абугабал), докато за Египет неточни бяха Абделмонем (греда) и Лашеен (спасяване на Менди).

Президентът на Сенегал Маки Сал обяви днешният ден за официален празник в чест на първата в историята на националния отбор по футбол победа в турнира за Купата на африканските нации.

Сал, който трябваше да посети Коморските острови в края на пътуването си, включващо Египет и Етиопия, отмени последния етап, за да посрещне триумфиращите „лъвове“ при завръщането им в Дакар днес в 13:00 ч. по Гринуич, съобщи АФП.

„Лъвовете“ ще бъдат наградени от Сал във вторник в президентския дворец в Дакар.

„Президентът на републиката обяви понеделник за официален празник, платен почивен ден, след блестящата победа на Лъвовете“, заяви обществената телевизия RTS, цитирайки президентския указ.