Пътници на полет на авиокомпанията Delta Air Lines от Мадрид до Ню Йорк прекараха повече от ден на малкия остров Терсейра, част от Азорските острови, след като самолетът им бе принуден да извърши аварийно кацане заради сериозен проблем с един от двигателите, информира Си Би Ес.
На борда на полет DL127 са се намирали 282 пътници и 13-членен екипаж, когато Airbus A330 е кацнал извънредно на летище Лажеш в неделя, 6 юли – на територията на автономната португалска област, съставена от девет вулканични острова. Пътниците са слезли от самолета по стълба в рамките на час след приземяването и са прекарали приблизително 29 часа на острова, съобщи говорител на авиокомпанията.
„Безопасността е на първо място в Delta“, заявиха от компанията. „След като екипажът е получил сигнал за механичен проблем с двигател, са били спазени всички процедури за отклоняване на маршрута към Лажеш. Самолетът е кацнал безопасно и поднасяме искрените си извинения за причиненото неудобство.“
Пътниците и екипажът са били настанени в хотели на острова и са получили осигурена храна. В понеделник са продължили пътуването си с нов самолет до летище „Джон Ф. Кенеди“ в Ню Йорк. Полетът по маршрута Мадрид-Ню Йорк обикновено продължава около 8 часа и 20 минути.
На 9 юли Канадският съвет за транспортна безопасност (TSB) съобщи, че екипажът е усетил силно разклащане на машината и внезапно отклонение наляво. Бордовата система ECAM е отчела загуба на мощност и отказ на двигател №1 (левия двигател).
След изпълнение на необходимите чек листи, двигателят е бил спрян, обявено е аварийно положение и самолетът е отклонен към Лажеш. Левият двигател ще бъде подменен. Причината за повредата все още се разследва.
Инцидентът отново подчерта значението на летище Лажеш (Lajes Air Base), което е стратегическа точка в средата на Атлантическия океан. Със своята дълга и подсилена писта, базата е една от малкото, способни да приемат най-големите пътнически и военни самолети в извънредни ситуации.
През последните десетилетия Лажеш е използвано като основна точка за аварийни кацания на презокеански полети, както и като логистичен хъб за военни мисии на НАТО и САЩ. Разположението му позволява бърз достъп до Европа, Северна Америка и Африка, а ролята му при инциденти като този с полет DL127 показва колко важно остава присъствието на подобна инфраструктура в Атлантика.
Delta не уточни дали самолетът вече е изведен от експлоатация. Компанията ще се свърже с всички засегнати клиенти и ще им предложи компенсация.
Министърът на транспорта на САЩ Шон Дъфи, който през тази година полага усилия да възстанови доверието в авиационната безопасност, коментира по-рано пред CBS News: „Когато се качите в самолет, помислете колко милиони хора летят всеки ден. Разбира се, че въздушният транспорт остава сигурна зона.“
CBS News е потърсила и позицията на Федералната авиационна администрация (FAA).