Пред националното радио заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов представи тревожни данни – големите структуроопределящи язовири са най-слабо запълнени от две десетилетия насам, малко по-слабо и от миналата 2024 г.
Но дебело подчерта – не това е причината за безводието. По думите на заместник-министъра проблемът с безводието е многопластов, но в никакъв случай не се дължи на язовирите, а на остарялата водопроводна система, по която има огромни загуби.
„За изминалата година нито един от язовирите, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, не е бил причина за безводието. Не е имало липса на воден ресурс, което да доведе до безводие.
Изключително комплексни са причините, зависи от много фактори. Ако трябва да ги подредим по значение, по тежест и по това, кой е най-сериозният като причина, ще ви цитирам едни данни:
Загубите, официално обявени от ВиК дружествата в Шумен, Перник, Сливен и Монтана, достигат до 83%. Разбира се, това е основната причина. Тя е извън правомощията на МОСВ, но задължение на МОСВ е да координира предназначението на водите за питейни нужди, за напояване и за енергийни нужди.“
Инж. Димитър Куманов от Сдружение „Балканка“ сподели днес, че язовир „Искър“, както и немалко от язовирите в страната са пълни с достатъчно вода, въпреки тенденцията за слабото им запълване в последните години.
Той обаче посочва, че лошото стопанисване на водите в България е друга водеща причина за безводието. „Няма мерки за опазване на питейните водоизточници – както на повърхностни, така и на подпочвени.
Големи са сечите във вододайни зони, големи са и КРАЖБИТЕ на вода, огромни са загубите на вода по водно преносната система. И довеждащата от язовири към градовете, и вътре в самите градове“!
„От 2005-2006 г. насам в част от язовирите, построени за питейна вода и за напояване, направиха нови малки ВЕЦ-ове на частни лица. Дадоха възможност да източват водата от язовирите до определено ниво – това са „Бебреш“, „Тича“, „Жребчево“, „Копринка“. Пролетно време, когато трябва да се напълни язовирът догоре, тези ВЕЦ-ове източват част от водата.
През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от обичайните стойности. В резултат на това към 1 юли язовирите са пълни средно само с 63%, като в Северозападна България нивата на водата са тревожни ниски 20–25% от капацитета.
Професор Гачев също подчерта, че загубите на вода по остарялата ВиК мрежа в много региони надхвърлят 50%.
„Много жители на селото използват чешмяната вода за поливане на градините. Когато водата във водохранилището е малко, тя просто не стига и за поливане, и за домашно ползване.“
„В България за съжаление, освен че има трайно намаляване на водните ресурси, ние сме и на челно място по загуба на вода в Евросъюза!