Как старият Дубай се охлажда без климатик и вдъхновява съвременната архитектура!

0
8
61d84d8693850 6320d9a58e59b 1280 720[1]
Фрогнюз.

В Дубай, където летните температури често достигат над 50°C, хората от векове са намирали начини да живеят без климатик. Днес старите архитектурни техники, използвани в историческия квартал Ал Фахиди, отново се връщат на мода – не само заради носталгията по миналото, а като реална алтернатива за устойчиво охлаждане в условията на климатични промени.

В тесните улички на Ал Фахиди, със сгради с високи стени и вътрешни сенчести дворове, въздухът е осезаемо по-хладен. Причината – комбинация от архитектурни решения, които използват силата на природата.

На покривите се извисяват традиционни вятърни кули, наречени баржили. Те улавят по-хладния въздух от височина и го насочват надолу в помещенията, докато горещият въздух излиза навън. Така се създава естествена вентилация, която може да свали температурата вътре с до 10 градуса, пише BBC.

Вътрешните дворове на къщите също играят важна роля. През нощта те събират хладен въздух, който после навлиза в жилищните помещения. Стените на къщите са светли – за да отразяват слънчевите лъчи, а прозорците са покрити с дървени решетки (машрабии), които осигуряват сянка, но позволяват циркулация на въздуха.

Архитектите от миналото са проектирали домовете така, че да осигуряват не само прохлада, но и уединение, защита от прах и пясък, както и усещане за спокойствие – все ключови елементи в културната традиция на Емирствата.

Днес, когато климатичната криза изисква нови (или добре забравени стари) решения, архитектите се обръщат именно към такива пасивни методи. В Масдар – устойчив град близо до Абу Даби – вече са приложени традиционни техники: тесни улички, плътно разположени сгради и вятърни кули. Резултатът: до 10°C по-ниска температура спрямо околната среда и 40% по-ниска консумация на енергия.

Модерни сгради в Дубай – като комплекса Мадинат Джумейра, джамията Халифа ал Туджер и дори музеят „Лувър Абу Даби“ – включват елементи от старите методи: баржили и вътрешни дворове. А иновативни сгради в Лондон, САЩ и дори Япония също прилагат подобни техники, адаптирани към местния климат.

Традиционната архитектура на Дубай показва, че е възможно да се живее комфортно в екстремна жега – без климатик, без огромни сметки за ток и без вреда за околната среда. Нужно е само да се обърнем към мъдростта на миналото.


ADS