Икономисти за еврозоната : Стъпка с прекрасен потенциал за растеж!

0
1
328332475 1230808084488303 3145728678152474525 n 8ee9fd jpg[1]
Днес.бг

На прага на еврозоната снощи еврогрупата потвърди обменния курс лев-евро при влизането на България в Еврозоната.
„Това е една стъпка българската икономика да е напълно интегрирана в европейската”, заяви икономистът Преслав Райков и добави, че това е пазар, от който можем да печелим много.

“Имаме огромен потенциал за прекрасен икономически растеж. След днес България трябва да продължи да поддържа банковата си политика“, каза икономистът в студиото на „България сутрин“.

Според икономиста доц. д-р Щерьо Ножаров еврото е тръгнало нагоре и това натиска инфлацията надолу.                                                                                  „Процедурата започва в 11 ч. българско време и ще приключи в 16 ч. Вече 5 години поддържаме стабилен фиксиран курс. Ще си остане той.

Останалите параметри остават стабилни. Конвергентните доклади разглеждат параметрите на 10-годишна база. Противниците на еврозоната започнаха да ги следят на дневна база. Категорично са много стабилни и за инфлацията няма никакъв проблем. Левът е обезпечен с еврото“, допълни той.

Пред Bulgaria ON AIR Райков каза, че очакванията са за прогресиращо нарастване на доходите.

„Това не е съюз, в който някой ни дава нещо. Не трябва да пренатоварваме очакванията с влизането в еврозоната. Това е шанс за тези, които искат да работят и да създават стойност.

За тези, които очакват някой да им дава пари, нищо няма да се промени. Българската икономика ще започне по-активно да бъде сравнявана в Еврозоната. Имаме всички фактори да изпреварим някои страни, дали ще го направим, зависи от нас“, обясни експертът.

Доц. Ножаров е категоричем, че в повече от 70% от заседанията България ще има решаващ глас.

„Това е изключително важно. В дипломацията всеки използва тези възможности. Така може да се обърне и по-голямо внимание на интересите ни. България се поучи от опита на последните държави, които станаха членове на еврозоната.

Стремежът към членство доведе до това средната работна заплата да нараства с 14% годишно. При 3,5% инфлация би трябвало да се усеща. Когато хората пътуват за Гърция, усещат, че почваме да догонваме стандарти“, посочи той.

 


ADS