Едно, две, три-десет хиляди! Баловете станаха златни – харчовете за абитуриент от 3 000 до 10 000 лв!

0
2
att betsyg7tkzwtozdurwkcmsjuxlwxnhihhwt6yxgrggg[1]
Фрогнюз.

Абитуриентските балове станаха златни у нас. Разходите за всичко, свързано с бала на един абитуриент, особено ако е момиче, може да надхвърли 10 000 лева. Има обаче и хора, ограничили се до по-поносима финансова рамка. Например до 2-3 хил. лева! Всеки се простира според чергата си, коментираха за БТА родители на завършващи.

Трудно може да се даде регионална характеристика на това колко струва балът на един абитуриент в Ямболско, показа информацията от събрани мнения сред родители и завършващи.                                                                                                          От една страна – заради различията в доходите на семействата, също и личните разбирания, доколко си струва човек да се охарчи за такъв еднократен повод. В същото време – едно от основните пера, като купуването на костюми и тоалети, в редки случаи се прави от местни магазини.

Рокля за бала на една млада дама, например, може да е избран от специализирани или бутикови магазини в по-големи градове като Бургас, Пловдив, София. Може да е от Асеновград (популярна дестинация за бални и сватбени облекла) или закупена от Турция, разказва майка на абитуриентка.

Цените варират от 300 лева до 3000 лева и нагоре, споделя дванайсетокласничка от Ямбол. Но това е само за една рокля. Отделно се купува тоалет за изпращането в самото училище, друг – за традиционните събирания с приятели и роднини.

Към облеклото се добавят и разходите за обувки, чанта, бижута, прически, грим, маникюр, наемане на фотограф, евентуално и на автомобил, за букети, аранжировки в ресторанти и други.

При момчетата този вид разходи са малко-по-обрани. Костюмът за балната вечер на нашия абитуриент ни излезе 1000 лева, заедно с обувките, посочва баща на зрелостник. Разбира се има и костюми от по 300 лева ама пусти изхвърляния!

Признава, че са купувани допълнително ризи, вратовръзки, папийонка. „Но пак е по-поносимо, отколкото при девойките”, допълва той.

Към бюджета, отделян за един завършващ, се допълват разходите за ресторант при „семейното изпращане”, като те варират според броя на гостите.

Отделно е кувертът за ресторанта за официалния бал, често последван от този за дискотека след полунощ.

Много от класовете в ямболските училища практикуват организирано пътуване до турските курорти, непосредствено след бала. Престоят там за един абитуриент излиза около 800-1000 лева, казва родител на завършващ. Има и ученици, които си спестяват тази добавка към програмата на баловете.

Макар и в по-редки случаи, абитуриенти се възползват от дарени от предходни випуски облекла или предлагани на по-ниска цена през сайтове за електронна търговия.


ADS