Истински пробив в света на авиацията. Американската компания Otto Aviation представи невероятен проект – футуристичен реактивен бизнес самолет Phantom 3500. Според плановете този високотехнологичен самолет ще се издигне в небето до 2030 г. и обещава радикално да промени представата за въздушния транспорт, пише The Sun.
Phantom 3500 е реактивен самолет от следващо поколение, способен да лети до 3700 морски мили, използвайки значително по-малко гориво.
Благодарение на своята транс звукова супер ламинарна архитектура, задвижвана от изкуствен интелект, самолетът ще използва 60% по-малко гориво от сегашните самолети. А при използване на SAF (устойчиво самолетно гориво), въглеродните емисии се намаляват с до 90%.
Екстериорът на Phantom 3500 е истински пример за дизайн в авиацията на бъдещето. Кабината е висока два метра и може да побере до девет пътници. Традиционните задни прозорци са заменени от цифрови панели, които излъчват изображения в реално време отвън, без да нарушават аеродинамиката на фюзелажа.
Кабината ще бъде оборудвана с авионика от следващо поколение – всичко това за най-прецизен контрол, оптимална производителност и безопасност.
Phantom 3500 може да бъде сертифициран до 2030 г., като първите тестови полети са планирани за 2027 г. Otto вече обяви планове за инвестиране на около 340 милиона паунда в ново производствено съоръжение в Джаксънвил, Флорида.
Главният изпълнителен директор на компанията Пол Тау заяви на авиошоуто в Париж, че Phantom 3500 е „резултат от смело мислене“ и стъпка към постигане на въглероден неутралитет до 2050 г.
В същото време Китай разработва Yunxing, свръхзвуков самолет, който може да достигне скорост до Мах 4 и да доставя пътници от Лондон до Ню Йорк само за 90 минути. Space Transportation вече успешно завърши първия полет на прототип, подготвяйки се за пълно мащабно производство на такъв самолет до 2027 г.