Честит празник, българи! И ний сме дали нещо на света!

0
12
5[1]
Днес.бг

24 май е най-българският официален празник, днес българите по цял свят честват делото на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност. Днес, както е казал Народния поет, си припомняме с гордост, че „И ний сме дали нещо на света и на вси славяни книга да четат.

„Спасявайки делото на св.св. Кирил и Методий, България е заслужила признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света. И това ще бъде така, докато човечеството влага истинско съдържание в думите напредък, култура и165337697817085[1] човечност…” – проф. Роже Бернар.

В епохата на византийско владичество българската държава изчезва от политическата карта на Европа, но остава „Държавата на духа“, по думите на акад. Дмитрий Лихачов. „Нe зaбрaвяйтe, чe виe, бългaритe, cтe нaй-дрeвнaтa oт cъщecтвувaщитe ceгa културни нaции в Eврoпa и в цeлия cвят!

Мнoгo вeчe e oтминaлo, oтишли ca cи дрeвният Рим и дрeвнa Гърция, oтишлa cи e Визaнтия. Бългaрия e oтлoмкa oт нaй-cтaрaтa културa cрeд eврoпeйcкитe cтрaни.

Зaтoвa трябвa дa ce пaзи. Нeoбхoдимo e днeшнaтa културa нa Бългaрия дa нe бъдe caмo oтлoмкa oт cтaрoтo, a дa cтaнe и първaтa чacтицa oт бъдeщeтo. Книжнaтa културa нa Бългaрия, cъздaдeнa прeз вeкoвeтe, трябвa дa ocтaнe и дa прeбъдe дoкрaй.“

В съвременната историография се смята, че за първи път в епохата на Възраждането на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий – създатели на глаголицата.

Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденските източници първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. Денят на честването на двамата братя става най-яркият израз на националната идентичност, на българското преклонение пред образованието, науката и културата.


ADS