Земята ускорява въртенето си, а 9 юли, 22 юли и 5 август тази година ще бъдат сред най-кратките дни, измервани досега. Това съобщават учени, цитирани от Timeanddate.com, като уточняват, че продължителността на тези дни ще е с над милисекунда по-кратка от обичайните 24 часа.
Изненадващото ускорение нарушава дългогодишна тенденция на забавяне на въртенето на планетата. От 1972 г. насам учените са добавяли общо 27 „високосни секунди“, за да компенсират забавянето. Затова настоящата промяна е неочаквана – дори за експертите.
„Никой не предвиждаше това„, казва астрономът Леонид Зотов от Московския държавен университет. „Причината за ускорението все още не е обяснена. Повечето учени смятат, че тя се крие вътре в самата Земя! Океанските и атмосферните модели не могат да обяснят толкова рязка промяна.“
Учените знаят, че скоростта на въртене на Земята се влияе от различни фактори – движението на Луната, нивата на океаните и дори мощни земетресения. Например, след земетресението в Япония през 2011 г. (9.0 по Рихтер), изследователите откриха, че оста на планетата се е изместила с около 16 см, което е довело до леко съкращаване на денонощието.
Въпреки всичко, мнозина учени смятат, че това е временно. „Има общ консенсус, че Земята отново ще започне да се забавя – забавянето ще надделее. Но съществува шанс ускорението да продължи още няколко десетилетия„, коментира геофизикът Олег Титов от Геонаука Австралия.
Какъв ще бъде дългосрочният ефект от това ускорение – и дали то ще изисква корекции в измерването на времето – остава въпрос с отворен отговор. Едно денонощие стандартно е 86 400 милисекунди, скъсяването му само с няколко няма да окаже никакво влияние върху хората. То обаче може да повлияе на спътниците в орбита и системите за глобално позициониране, ако не бъде отчетено.