Освен подкрепа за точки на Възраждане, това алтернативно мнозинство се използва за приемане на спорни кандидатури (избор на подуправител на НЗОК, противоконституционно отстранява на управителя на НЗОК) и текстове, с които се нарушава правото на ЕС и поетите ангажименти за борба с корупцията (отхвърляне на ЗИД КОНПИ, приемане на давност за защитата по Whistleblowing Директивата; отхвърляне на ЗОП за частни болници и др.).
Във всеки един от следващите примери ГЕРБ прокарват решения, точки в дневния ред и законопроекти с подкрепата на Възраждане, а ПП-ДБ гласуват против.
02.06.2023
1. Включване на точка в дневния ред – задължаване на Министерски съвет да изготви доклад във връзка с изпълнението на Решение на Народното събрание за задължаване на Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика прието на 12 януари 2023 г.
2. ЗИД на Закона за съдебната власт, внесен от Възраждане – разделянето на следствието и прокуратурата – ГЕРБ, ДПС и Възраждане гласуват по недопустима процедура и одобряват това разделяне. Следва президентско вето. След отстраняването на Иван Гешев като главен прокурор ГЕРБ губят интерес от разделянето и ветото се приема в НС.
07.06.2023
Избор на Делян Пеевски за член на Конституционна комисия – ГЕРБ, ДПС и ИТН успяват да приемат решението с помощта на Възраждане, които не участват гласуват и по този начин ГЕРБ и ДПС имат мнозинство. ПП-ДБ са против.
21.06.2023
С гласовете на Възраждане ГЕРБ постигат отхвърляне на Законопроекта за противодействие на корупцията ПП-ДБ. Вместо това се приема закона за изменение и допълнение на ГЕРБ по темата на първо четене, който предвижда пълна политизация на антикорупционната комисия чрез определянето на квота за всяка партия в ръководството на органа.
23.06.2023
ПП-ДБ не влиза в зала, защото със съдействието на Възраждане, ГЕРБ и ДПС отклоняват изслушване на правосъдния министър Атанас Славов в правна комисия по повод на отстраняването на Иван Гешев и избора на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор.
19.07.2023
ГЕРБ подкрепят предложение на Възраждане за включване на точка в дневния ред – проект на решение, с което се препятства изпълнителната власт да изпълнява ефективно Плана за възстановяване и устойчивост (Решение за извършване на определени действия на държавни органи на територията на „Мини Марица Изток“ ЕАД), което минава с гласовете на ГЕРБ, Възраждане и ИТН.
07.08.2023
ГЕРБ подкрепят закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс на Възраждане и с техните гласове той минава. С този законопроект се изкривява наказателната политика на държавата при определяне на размер на наказанията с чисто популистки цели.
21.09.2023
ГЕРБ подкрепят закона за изменение и допълнение на закона за българското гражданство на Възраждане и той минава.
29.09.2023
При гласуване на закона за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки ГЕРБ, ДПС и Възраждане отхвърлят изменения, с които ще се задължат частните болници, които получават повече от 50% от постъпленията си от НЗОК, да провеждат обществени поръчки. На 24.04.2024 ЕК предупреждава, че ще започне наказателна процедура срещу България заради липсата на процедура по ЗОП.
05.10.2023
ГЕРБ, ДПС и Възраждане отхвърлят текст по вносител в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, като по този начин се нарушава директивата, защото урежда недопустима двугодишна давност на защитата.
30.11.2023
1. ГЕРБ, ДПС, с подкрепата на Възраждане, гласуват влизането на следната точка в дневния ред – Избор на подуправител на Националната здравноосигурителна каса
2. ГЕРБ, ДПС, с подкрепата на Възраждане, които не гласуваха, за да могат ГЕРБ/ДПС да изберат самостоятелно зам. управител, избират Момчил Мавров, въпреки наличието на доклад на ДАНС, прокурорска проверка, възражденията на ПП-ДБ седмици наред срещу тази кандидатура и притеснителните публикации в медиите.
06.12.2023
С гласовете на ГЕРБ минава предложение на Възраждане – изслушване на министъра на енергетиката Румен Радев и председателя на КЕВР Иван Иванов.
07.12.2023
ГЕРБ и Възраждане гласуват предложения по Закона за счетоводството и минават.
21.12.2023
ГЕРБ подкрепят предложение на Възраждане в Закона за държавния бюджет и минава.
13.03.2024
1. ГЕРБ подкрепят точка на Възраждане – изслушване на Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет, във връзка със случилите се инциденти между настанени лица в Центъра за мигранти в кв. „Овча купел“ в София.
2. Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование минава с помощта на Възраждане – увеличават се драстично заплати на преподаватели във ВУЗ; парите не са заложени в дръжавния бюджет и по този начин застрашават постигането на целта от 3% дефицит.
15.03.2024
Закона за изменение и допълнение на Закона за МВР, както и закона за изменение и допълнение на закона за администрацията, минават с помощта на Възраждане.
21.03.2024
Отново ГЕРБ и Възраждане в колаборация за Решение за предприемане на действия във връзка с наличие на ликвидни проблеми и невъзможност Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да изпълнява законовите си задължения.
29.03.2024
ГЕРБ и Възраждане отново заедно и при гласуване на Решение за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на „БЕХ“ ЕАД за неразпределяне на дивидент от печалбата на „БЕХ “ ЕАД за финансовата 2023 г.
03.04.2024
1. Решение за създаване на Временна комисия за разследване на корупционните практики в Агенция Митници и евентуалната роля на Асен Василев в тях.
2. Решение за предприемане на мерки за гарантиране финансовата стабилност и фискалната ликвидност на Република България.
05.04.2024
Закона за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г., приема се на първо четене – 100 лв. Великденски добавки за пенсионери – пореден непланиран с бюджета разход; застрашава постигането на целта от 3% дефицит и планираното и гласувано в НС постоянно увеличение на пенсиите с 11 % от юли 2024 г. с бюджета на МФ.
12.04.2024
Закона за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г. – второ гласуване.
17.04.2024
1. Възраждане гласуват за предложението на Росен Желязков и с техните гласове, както и тези на ГЕРБ и ДПС, в дневния ред влиза Решение за предсрочно прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса, въпреки че е оттеглил подадената преди месеци оставка.
2. Възраждане не участват в гласуването (необходимите гласове падат), за да може мандатът на управителя на НЗОК да бъде прекратен. Като резултат НЗОК минава под ръководството на зам.управителя Мавров – предложение на ГЕРБ, избран отново с гласовете на Възраждане, въпреки неодобрението на ПП-ДБ.
19.04.2024
Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката на първо гласуване, с който се отлага либерализацията на пазара. С тази мярка се нарушава поетият ангажимент за получаване на второто плащане по ПВУ, като се застрашва и цялостно изпълнението на ПВУ за оставащия срок на плана.
19.04.2024
Възраждане осигуриха кворум на ГЕРБ и ДПС за закона за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, с който чрез преходни и заключителни разпоредби се промениха процедурите по ОВОС. В последствие върху тези спорни и несвързани с основния текст на закона бе наложено президентско вето.
25.04.2024
Отново с помощта на Възраждане, ГЕРБ внасят за разглеждане: Решение за осигуряване на средства на „Мини Марица Изток“ ЕАД за периода 2024 г. – 2029 г. с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източно маришки въглищен басейн“ – по този начин се увеличават драстично заложените разходи в приетия държавен бюджет и се застрашава 3 % дефицит като условие за влизане в еврозоната (кабинетът Денков имаше алтернативно решение за финансова обезпеченост на ММИ ЕАД, но то бе блокирано).
![Борисов : Как ще се изправи Радев да се съревновава с мен? Кабинетът е Радев и ПП-ДБ! Видео : borisov pazardzik 55[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/10/borisov-pazardzik-551-218x150.jpg)
![Олигархията и лизачите им побесняха! И. Христанов им бръкна и в ауспуха и в г@з@!!!! 1qa 153[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/1qa-1531-218x150.png)
![Трета агенция „Тренд“ : Радев печели, 5 партии в парламента, доста шапшали аут! IMAGE 12857982 40 0 900[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2024/10/IMAGE_12857982_40_0-9001-218x150.jpg)
![10 водещи лица в партията на Радев – информация на News.bg! radev bgnes[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2023/06/radev_bgnes1-218x150.png)
![Вицепремиерът Стоил Цицелков хвърли оставка! „С клеветниците, ще се видим в съда!“ 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-18-218x150.jpg)
![До : Д. Тръмп, Вл.Путин, Си Дзин Пин, Ким Чен Ун и вся остальная…дружинка! Гледайте! Видео : l 2[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/l-21-218x150.jpg)
![Излъгали Путин, че 90% от украинците го обичат! Болните мозъци в Кремъл 10 пъти предупреждавали Путин, че САЩ, ще ги нападне!!! 991 ratio putin[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/991-ratio-putin1-218x150.jpg)
![В страната : Закъсали тирове, затворени пътища, Ардино пак обяви бедствено положение! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/orig1-15-218x150.jpg)
![Тръмп : Трябва да сключим смислена сделка с Иран, иначе ще се случат лоши неща! original[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/original1-5-218x150.webp)
![Най-успешните зимни игри от 20 години : Българската Олимпиада в цифри! lora hristova shte bade znamenosec na balgarskata delegacia na ceremoniata po zakrivaneto 1[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/lora-hristova-shte-bade-znamenosec-na-balgarskata-delegacia-na-ceremoniata-po-zakrivaneto-11-218x150.webp)
![България премина успешно към еврото! Връщане към лева и от оня свят няма!!! evroto4[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/evroto41-218x150.jpg)
![Уиктоф : До седмица иранците можеше да са готови с ядрена бомба! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-21-218x150.jpg)
![ЕС с единен подход към митата на Тръмп. Мерц заминава за САЩ да му го съобщи! 745 425 fridrih merc[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/05/745-425-fridrih-merc1-218x150.jpg)
![Убиха въоръжен мъж, опитал да проникне в резиденцията на Тръмп! 1771773325 699b1d8d1f0fb[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/1771773325_699b1d8d1f0fb1-218x150.webp)
![Трагедия : 16-годишен състезател почина по време на международен турнир по плуване в Бургас! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-20-218x150.jpg)
![Откриха на морското дъно изчезналия край Маслен нос кораб! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/orig1-26-218x150.jpg)
![В кръвта на Калушев е открито упойващо хипнотично вещество! Прокуратурата извади фактите за трагедията! sektata ivaylo kalushev[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/sektata-ivaylo-kalushev1-218x150.webp)
![ПП заплаши със съд всеки, който клевети партията за случая „Петрохан“! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/orig1-218x150.jpg)
![СЕМ избра Милена Милотинова за генерален директор на БНТ! b01a0765611054e2da00408490ad8532 a278d360 761e 4909 9334 b1ec6ae705bd[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/b01a0765611054e2da00408490ad8532-a278d360-761e-4909-9334-b1ec6ae705bd1-218x150.jpeg)
![Отбелязваме 153 години от гибелта на Васил Левски! 1771515084[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/17715150841-218x150.jpg)
![Лена Бориславова : ИТН не могат да преглътнат факта, че си отиват! lena borislavova novatv2[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2023/05/lena_borislavova_novatv21-218x150.jpg)

![Пияна кандидат кметица катастрофира зрелищно в Бургаско! original[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/original1-218x150.webp)
![Ботев Пловдив се раздели с Димитър Димитров! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/orig1-29-218x150.jpg)
![Втори медал за България! Лора Христова ни върна на олимпийския подиум в биатлона! 632601325 1347376467433531 1704505888887593840 n 900[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/632601325_1347376467433531_1704505888887593840_n-9001-218x150.jpg)
![Тервел Замфиров влезе в историята : Олимпийски бронз за България в сноуборда! 1770548474 69886cfa7007d[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/1770548474_69886cfa7007d1-218x150.webp)

![Сериозно българско присъствие във втория ден на Игрите в Милано – Кортина 2026! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-8-218x150.jpg)
![Братя изклатени копейки, има светлина в тунела! Победихме жълтопаветния планктон! zx980 4789129[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/zx980_47891291-218x150.jpg)
![Братя копейки, можем да спрем еврото още тази вечер!!! Видео : image 15 680x448[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/image-15-680x4481-1-218x150.webp)
![Проблемът не е в еврото, а в „Номера на Китайката – Донг фенг“!!! TFvYPlcyzzQ6uwNFJ5QNsvPXx 1535560596[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/TFvYPlcyzzQ6uwNFJ5QNsvPXx-15355605961-218x150.jpg)
![К. Копейкин : Горе главите другари мандръсани копейки! От 01.01.26г., ще им разкажем играта! kostya2 1[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/kostya2-11-218x150.jpg)
![К. Копейкин : Братя рубашоци, да им развалим Коледата! Само Дед Мороз и Снегурочка! Видео : ded moroz snegurochka big[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/ded-moroz-snegurochka-big1-218x150.jpg)
![борисов костадинов 341309164 248746837527922 4103456972692434250 n[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2024/05/341309164_248746837527922_4103456972692434250_n1-696x492.jpg)

![Лена Бориславова : ИТН не могат да преглътнат факта, че си отиват! lena borislavova novatv2[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2023/05/lena_borislavova_novatv21-80x60.jpg)
![Олигархията и лизачите им побесняха! И. Христанов им бръкна и в ауспуха и в г@з@!!!! 1qa 153[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/1qa-1531-80x60.png)
![Пияна кандидат кметица катастрофира зрелищно в Бургаско! original[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/original1-80x60.webp)
![Вицепремиерът Стоил Цицелков хвърли оставка! „С клеветниците, ще се видим в съда!“ 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-18-80x60.jpg)
![Уиктоф : До седмица иранците можеше да са готови с ядрена бомба! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/768x4321-21-80x60.jpg)
![В кръвта на Калушев е открито упойващо хипнотично вещество! Прокуратурата извади фактите за трагедията! sektata ivaylo kalushev[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/sektata-ivaylo-kalushev1-80x60.webp)
![ТОЙ умора няма! Доналд Тръмп обяви, че митата от 10% ще бъдат увеличени на 15%! original[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/original1-5-80x60.webp)
![В страната : Закъсали тирове, затворени пътища, Ардино пак обяви бедствено положение! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/orig1-15-80x60.jpg)
![До : Д. Тръмп, Вл.Путин, Си Дзин Пин, Ким Чен Ун и вся остальная…дружинка! Гледайте! Видео : l 2[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/02/l-21-80x60.jpg)


