Още преди името му да бъде обявено от балкона на базиликата „Свети Петър“, тълпата вече скандираше: „Viva il Papa!“ – Да живее папата! Белият дим, който се изви от комина на Сикстинската капела, възвести не просто нов понтифик, а и нова страница за Католическата църква – с избора на първия американски папа в историята: Лъв XIV.
На 69-годишна възраст, Робърт Франсис Превост, роден в Чикаго в семейство с испански и франко-италиански корени, поема Трона на свети Петър с богато духовно наследство и международен опит. Прекарал голяма част от живота си като мисионер и пастор в Перу, където получава и гражданство, Превост е фигура на обединение между Северна и Латинска Америка, между традиция и промяна.
В първото си обръщение от балкона папа Лъв XIV отдаде почит на своя предшественик Франциск, чиято „слаб, но винаги смел глас“ още отеква в съзнанието на вярващите. „Обединени и ръка за ръка с Бога, нека вървим напред заедно“, каза той пред ликуващата тълпа.
Habemus Papam: Американецът кардинал Робърт Превост е избран за папа – приема името Лъв XIV
Първият папа от САЩ и първият с това име от повече от 120 години
От августинския орден – до върха на Църквата
Папа Лъв XIV е първият понтифик, произлизащ от августинския орден, който той оглавява от 2001 до 2013 година. Той е известен с дълбокото си богословие и служене на маргинализираните. Служил е като енорийски свещеник и преподавател в семинарията в Трухильо, Перу, и е широко запомнен с работата си сред бедните и отхвърлените.
Преди да облече расото, Превост е бил ученик с музикална душа – свирил е в рок група по време на гимназията, а любовта му към музиката го съпровожда и днес. Но освен артистична, неговата младост има и академична страна – учил е математика, което според близки до него е дало основа за аналитичния и прагматичен подход, който ще му бъде нужен във Ватикана.
Назначен от Франциск за апостолически администратор и на Чиклайо в Перу през 2014 г. и епископ на същия диоцез през 2015 година, той бива извикан във Ватикана през 2023 година за префект на Дикастерията за епископите. Превост натрупва ценен опит в подбора и надзора на епископи по света. През 2023 г. става архиепископ, а само месеци по-късно е произведен кардинал – за по-малко от три години, очаквано или не той стигна до трона на Свети Петър.
Продължение или промяна?
Очакванията към Лъв XIV са огромни. Мнозина се питат дали той ще продължи реформите на Франциск или ще въведе по-умерен, институционално ориентиран стил. Засега сигналите са за продължение с нюанси.
Превост е споделял вижданията на Франциск за екологията, мигрантите и социалната справедливост. Като кардинал е говорил за нуждата от „взаимност с природата“ и настоява за реални действия срещу климатичните промени, включително чрез практически мерки във Ватикана – като соларни панели и електромобили.
Ватиканските финанси – проблем, за който се говори все по-често
Един от факторите, за които се говори все по-често във ватиканските коридори, е и финансовото състояние на Светия престол. След дългите години на скандали, непрозрачни инвестиции, намаляващи дарения и загуби, особено след пандемията, Ватикана се оказа с ограничени резерви и нарастващи дългове. Бюджетният дефицит, отчетен в последните години, предизвика сериозни съкращения и организационни реформи.
Изборът на папа от САЩ може да бъде послание към американските католици и донори, че гласът им се чува в Рим, както и покана за финансова и институционална стабилност в трудни времена.