България покрива критерия за ценова стабилност и през юни. Това става ясно от публикуваните днес най-нови данни на Европейската статистическа служба Евростат.
Данни отпреди два дни на НСИ отчетоха, че годишната инфлация у нас се е ускорила до 4,4% – най-високата от края на декември, 2023 г.
Това предизвика политически реакции, като от „Възраждане“ поискаха изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова, но мнозинството отхвърли искането.
Вместо това, на брифинг в Министерски съвет Теменужка Петкова изнесе данни, че инфлацията е под контрол и се очаква да покрием критерия за ценова стабилност в еврозоната и за юни.
Евростат потвърди днес очакванията. Средногодишната инфлация в България за последните 12 месеца, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), възлиза на 2,8 на сто през юни, като се покачва с 0,1 процентен пункт спрямо преходния месец май, когато бе на ниво от 2,7 на сто, сочат данните на европейската статистическа служба, цитирани от БТА.
Според Маастрихтските критерии инфлацията за последните 12 месеца не трябва да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта темпа на растеж на потребителските цени в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
През юни страните с най-ниска средногодишна инфлация за последните 12 месеца са Ирландия (1,2 на сто), Франция (1,4 на сто), Италия и Финландия (по 1,5 на сто), сочат, по данни на Евростат.
Това означава, че референтната стойност за изпълнение на критерия за ценова стабилност през юни възлиза на 2,86 на сто, което е над отчетената средногодишна инфлация в България от 2,8 на сто.
Годишната инфлация в ЕС през юни 2025 г. леко нараства до 2,3 на сто през юни спрямо 2,2 на сто през май, а в еврозоната до 2 на сто спрямо 1,9 на сто през май, отчита Евростат. През същия месец на 2024 г. инфлацията в ЕС е била 2,6 на сто, а в еврозоната – 2,5 на сто.
Най-ниският годишен темп на нарастване на инфлацията миналия месец е регистриран в Кипър (0,5 на сто), Франция (0,9 на сто) и Ирландия (1,6 на сто).
В България инфлацията, отчитана от Евростат по Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през юни 2025 г. е 3,1 на сто на годишна основа, а на месечна основа е 0,4 на сто.
През юни 2025 г. най-голям принос за годишната инфлация в еврозоната е имал секторът на услугите (1,51 процентни пункта), следван от цените на храните, алкохола и тютюневите изделия (0,59 процентни пункта.), както и на неенергийните промишлени стоки (0,13 процентни пункта).
За намаление на показателя са допринесли енергийните продукти, при които е отчетено понижение от 0,25 процентни пункта.