Разследването цитира резултатите от проверка на „ТЕЦ Марица 3“ АД, извършена от Регионална дирекция по горите – Кърджали (РДГ) през декември 2022.
Според доклада за проверката, до който АКФ има достъп, администрацията на „ТЕЦ Марица 3“ АД е предоставила на проверяващите от РДГ – Кърджали 8 фактури за доставка на дървесен чипс от фирма „Визьор“ ООД, средно по около 3 000 тона месечно, на цена от 95 лева на тон.
Превозни билети за чипса не са представени, а на територията на ТЕЦ-а не е констатирано наличие на дървесина.
Собственици и управители на „Визьор“ ООД, водещ производители на пелети в страната, са Александър Данчев Добрев и Златка Стойкова Добрева. Двамата са родители на Делян Добрев – бивш министър на енергетиката и председател на енергийната комисия в няколко парламента.
„Цитираните от нас официални документи показват, че през 2022 година около 285 000 лева на месец – или около 3 милиона лева на година – са отивали от „ТЕЦ Марица 3“ АД към фирмата на родителите на Добрев“, заявява Лора Георгиева, координатор на правната програма на АКФ.
„Въпросът е какво е била заплащано с тази сума? Тъй като множество свидетелства ни карат да се съмняваме, че дървесината, за която се твърди, че е доставяна за тези пари, реално е съществувала.“
Според твърденията на представители на „ТЕЦ Марица 3“ и „Визьор“, цитирани в доклада на РДГ – Кърджали, доставяните на ТЕЦ „Марица 3“ около 3000 тона дървесен чипс средномесечно представляват дървесни кори и стърготини – отпадъци от производствения процес на пелети на Визьор. Тази информация противоречи на официалните данни, представени на сайта на „Визьор“, според които месечното производство на пелети на фирмата възлиза на едва около 2600 тона.
„Излиза, че фирма „Визьор“, водещ производител на пелети на пазара, произвежда по-голямо количество отпадък, отколкото пелети. Което очевидно не отговаря на истината. Още повече , че по технология пелетите се произвеждат именно от дървесни отпадъци и при това производство не би трябвало да се генерира значителен отпадък“.
Свидетелство на служител на „Визьор“, записано със скрита камера при посещение на екип на АКФ в цеха за производство на пелети до с. Сушево, разкрива, че „Визьор“ не произвежда дървесен чипс или поне не в обемите, които се фактурират към „ТЕЦ Марица 3“ АД. Нещо повече, използваната технология за производство на пелети не позволява сепарирането на големи количества дървесен чипс.
Тези сведения се потвърждават и от проверка на дневниците за постъпващата дървесина на фабриките на „Визьор“, които показват, че в цеховете на фирмата за 2022 година са влезли около 11 000 тона дървесина – в пъти по-малко от твърдяното като доставено на „ТЕЦ Марица 3“ АД количество дървесен чипс.
„Съпоставянето на тези доказателства повдига сериозни съмнения, че дървесината, за която „Визьор“ е получавала пари от „ТЕЦ Марица 3“ АД, е съществувала само на хартия. Което повдига въпроса – за какво са били изплатени парите от „ТЕЦ Марица 3“ към „Визьор“?“, продължава Лора Георгиева.
„ТЕЦ Марица 3“ АД многократно през последните години е била източник на наднормено замърсяване със серен диоксид. Публично известно е, че зад централата стои бизнесменът с интереси в енергийния бизнес Христо Ковачки. От няколко години „Марица 3“ ползва комплексно разрешително за горене на отпадъци, което ѝ дава право да замества част от въглищата при производство на ток с горене на дървесни отпадъци. Използването на биомаса вместо въглища позволява на централата да намали чувствително размера на плащанията си за въглеродни емисии, които дължи на националния и европейския бюджет.
Така например, в доклада за годишните си емисии през 2022, „ТЕЦ Марица 3“ АД е декларирала почти двойно повече емисии от биомаса (80 888 тона) спрямо фосилни емисии (46 339 тона), за които е длъжна да закупи разрешения за емисии.
Разследване от 2021 г. разкрива, че две други въглищни централи, свързвани с Христо Ковачки, с години са отчитали с пъти по-ниски емисии въглероден диоксид от производството на ток, твърдейки, че са въвели „иновативни технологии“, като са „диверсифицирали енергийния си микс“ чрез горенето на биомаса. Тази схема е ощетила националния и европейски бюджет с около 60 милиона лева заради платени по-ниски въглеродни квоти.
Именно поради съмнения за наличието на схема за фалшиво замерване на по-ниски въглеродни емисии Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши разпореди претърсвания и следствени действия срещу ТЕЦ-ове от групата на Ковачки.
През февруари 2023 г. Европейската прокуратура[4] извършва проверки на ТЕЦ-овете и обявява, че количествата въглероден диоксид, отчетени от централите, за които те дължат плащане на разрешителни за въглеродни емисии, са били удостоверени от верифицираща фирма, също свързана с Ковачки, която съзнателно е подавала фалшиви данни за емисиите на парникови газове, с цел да занижи количеството на произведените от тях емисии в рамките на европейската схема за търговия с CO2.
По официални данни на Изпълнителната агенция по околна среда, същата верифицираща фирма – „Джи Ем Ай Верифай“( GMI Verify) е верифицирала количествата въглеродни емисии и на „ТЕЦ Марица 3“ АД за 2022 г.
„При наличието на сериозни съмнения, че „ТЕЦ Марица 3“ е използвала биомаса и че декларираните въглеродни емисии са обективно верифицирани, възниква въпросът: Изпълнява ли централата програмата си за екологизация, станала ли е дейността ѝ по-екологична и платени ли са действително дължимите суми за въглеродни квоти? Или отново се касае за накърняване здравето на живеещите в района и за ощетяване на националния и европейски бюджет с милиони? “, допълва Лора Георгиева.
Днес публикуваната информация в разследването повдига и въпроса доколко документираните сериозни икономически взаимоотношения между „Визьор“ и „ТЕЦ Марица 3“ АД влияят върху публично заявени позиции на Делян Добрев относно бъдещето на въглищните централи.
В качеството си на депутат и председател на комисията по енергетика Делян Добрев е една от движещите сили, които настояват за предоговаряне на Плана за устойчивост и възстановяване в посока на това животът на въглищните централи да бъде удължен до 2038 година. Известни са негови публични позиции, в които той заявява, че е по-добре Планът за възстановяване и устойчивост да не бъде изпълняван, но да бъдат запазени централите на въглища.
Една проста сметка показва, че ако документираните през 2022 година доставки от „Визьор“ към ТЕЦ „Марица 3“ продължат със същата честота и през следващите 13 години – предложеното от Делян Добрев удължаване на живота на въглищните централи – фирмата на родителите му би получила около 44 460 000 лева от „ТЕЦ Марица 3“ АД.
Случаят повдига обосновани съмнения за наличие на конфликт на интереси на депутата Делян Добрев, предполагаеми корупционни престъпления и нарушения във връзка с екологичното законодателство. Поради това Антикорупционният фонд изпраща сигнали до КПКОНПИ, прокуратурата и министъра на околната среда и водите.
„Очакваме тези институции да предприемат необходимите действия в рамките на законовата си компетентност. Ще информираме обществеността своевременно за тяхната реакция. Ще изпратим информация и до Европейската прокуратура по вече започналото там разследване“, заявява Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, цитиран от БТА.
![Чуков : Иран е тоталитарна държава, превръща се в Северна Корея на Близкия изток! chukov vlado[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2024/02/chukov-vlado1-218x150.png)
![Много рев и сълзи на 20-04.! Ще има ли изненада? Българите са 56% за Е.С. и 19% за Съветския съюз!!! IMAGE 12857982 40 0 900[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2024/10/IMAGE_12857982_40_0-9001-218x150.jpg)
![Константин Бачийски-водачът на листата на коалиция „Антикорупционен блок“ в Бургас! Видео : 932c2b46cae37191142d2d6afcc83e2e[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/932c2b46cae37191142d2d6afcc83e2e1-218x150.jpg)
![Копейкин ряпа да яде! Идва българския Тръмп! „Зайко Байко с пеленгаторите“ ще гони сатанистите, когато стане премиер! Видео : 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-26-218x150.jpg)
![Зеленски : САЩ ни притискат да се изтеглим от Донбас! Какво тогава е „договорил“ Тромпета?!? zel tra[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/zel-tra1-218x150.jpg)
![Турция, Египет и Саудитска Арабия с план за Ормузкия проток! original[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/original1-3-218x150.webp)
![Да пази бог! Тромпета : Принцът на Саудитска Арабия „ме целува по задника“, арабите да пращат войски в Иран! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-14-218x150.jpg)
![Гонзо беше прав, почваме ги! Соломоновите острови благодариха на своя герой за двата гола срещу Европейци! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/orig1-23-218x150.jpg)
![Искри! Рубио : „Помагаме на Украйна“! Калас : Като постилате червени килими на агресора! axios kalas i rubio se skarali zaradi rusia na g 7 1[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/axios-kalas-i-rubio-se-skarali-zaradi-rusia-na-g-7-11-218x150.webp)

![Туроператорите ще увеличат ли цената на почивката заради горивото? 1774854785 69ca2281529f2[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/1774854785_69ca2281529f21-218x150.webp)
![Повече от всякога виждаме колко е важно да имаш съюзници, заяви Гюров! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-29-218x150.jpg)
![ОАЕ и държавите от Персийския залив, ще настояват за репарации от Иран, заради нападения над цивилни обекти! screenshot 2026 02 28 173720 l[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/screenshot-2026-02-28-173720.l1-218x150.webp)
![Кабинетът спира поскъпването за хората през стратегически мерки за транспорта и бизнеса! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-27-218x150.jpg)
![Шофьор блъсна полицай, спрял го за проверка в Белица и избяга! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/768x4321-14-218x150.jpg)
![Арестуваха жена с руско гражданство за купуване на гласове в Стара Загора! За кого ли?!? 20210710 ZSVWBSLVCEN 1625939451[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/20210710-ZSVWBSLVCEN-16259394511-218x150.jpg)
![Нема лабаво! Арестуваха двама търговци на гласове в Пазарджишко! orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/orig1-21-218x150.jpg)

![Екзекуция на върха : Израел ликвидира иранския шеф на сигурността Али Лариджани! 1773741663 69b9265fe7720[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/1773741663_69b9265fe77201-218x150.webp)
![Тази нощ преминаваме към лятното часово време! chasovnik[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/chasovnik1-218x150.png)
![Рекордно високо неодобрение за Тръмп сред американците! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-21-218x150.jpg)
![Когато процентите 5-7%, наближат сантиметрите, идва Шеф Ангелов : „Късомишкииин, АУТ!!! Видео : neochakvan krai shef viktor angelov napusna hell s kitchen 1[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/neochakvan-krai-shef-viktor-angelov-napusna-hell-s-kitchen-11-218x150.webp)
![Започва най-тъпата предизборна кампания „Л@йн@мет“! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2024/09/768x4321-17-218x150.jpg)
![Тромпета счупи тъпомера! Японския премиер Санае Такаичи се стъписа от простотията му! Видео : orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/orig1-19-218x150.jpg)
![Стефка Костадинова СКОЧИ от МОК в листите на ДПС! Държавната софра е сладка! 3333a 1200x628 resize quadrant(C)[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/3333a-1200x628-resize-quadrantC1-218x150.jpg)
![Футболен скандал в Перник : Президента на Марек се сбил с Вили Вуцов! collage 5 e1773042345907[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/collage-5-e17730423459071-218x150.png)
![Грандиозен успех на Никола Цолов на пистата „Албърт Парк“ в Австралия. Видео : gettyimages 2265342841 l[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/gettyimages-2265342841.l1-218x150.webp)
![Ако Иран се оттегли от Мондиала, там отиват Катар и евентуално О.А.Е.! image 18 1376x917[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/image-18-1376x9171-1-218x150.webp)
![Братя изклатени копейки, има светлина в тунела! Победихме жълтопаветния планктон! zx980 4789129[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/01/zx980_47891291-218x150.jpg)
![Братя копейки, можем да спрем еврото още тази вечер!!! Видео : image 15 680x448[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/image-15-680x4481-1-218x150.webp)
![Проблемът не е в еврото, а в „Номера на Китайката – Донг фенг“!!! TFvYPlcyzzQ6uwNFJ5QNsvPXx 1535560596[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/TFvYPlcyzzQ6uwNFJ5QNsvPXx-15355605961-218x150.jpg)
![К. Копейкин : Горе главите другари мандръсани копейки! От 01.01.26г., ще им разкажем играта! kostya2 1[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/kostya2-11-218x150.jpg)
![К. Копейкин : Братя рубашоци, да им развалим Коледата! Само Дед Мороз и Снегурочка! Видео : ded moroz snegurochka big[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/12/ded-moroz-snegurochka-big1-218x150.jpg)
![добрев screenshot2023 07 271241312[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2023/07/screenshot2023_07_2712413121-696x389.jpg)
![Константин Бачийски-водачът на листата на коалиция „Антикорупционен блок“ в Бургас! Видео : 932c2b46cae37191142d2d6afcc83e2e[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/932c2b46cae37191142d2d6afcc83e2e1-696x385.jpg)
![Моджтаба Хаменей дал благословията си за сделка със САЩ! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-20-80x60.jpg)
![Тръмп към Иран : Сделка веднага или ставаме най-лошият ви кошмар! 2935234[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/29352341-80x60.webp)
![The Bell : Руската икономика е в будна кома! Путин притиснал олигарси да „дарят пари за войната“! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2025/06/768x4321-28-80x60.jpg)
![Пролетен автомобилен празник в Бургас събира фенове на китайските марки! Снимки : 177452082466661[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/1774520824666611-80x60.jpg)
![Тази нощ преминаваме към лятното часово време! chasovnik[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/chasovnik1-80x60.png)
![Гърция вдига минималната заплата на 920 евро от 1 април! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-25-80x60.jpg)
![Порой, градушка и верижен сблъсък блокираха АМ „Хемус“ край Шумен! Видео : orig[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/orig1-22-80x60.jpg)
![Украйна пренася войната в Русия, расте вътрешният натиск върху Кремъл! 1774258847 69c10a9f04773[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/1774258847_69c10a9f047731-80x60.webp)
![Рекордно високо неодобрение за Тръмп сред американците! 768x432[1]](https://www.capitan.bg/wp-content/uploads/2026/03/768x4321-21-80x60.jpg)


