Пандемията от затлъстяване в България става все по-страшна!

0
1
01265f91bf20d9e7 1639fe08becb4360[1]
Хей живот здравей!

Половината от българите между 15 и 69 години са физически активни поне веднъж месечно – най-високото ниво от 2019 г. насам.

„Много е важно да спортуваме.

Спортът е от изключително значение за здравето, дълголетието ни. Апелирам всеки да се обърне към себе си и да се опита да прави физическа активност, да отделя време за тренировки на мускулите си, тъй като вече е известно, че мускулите не са само орган на опорно-двигателната система, но са и орган на дълголетието“, каза ендокринологът д-р Райна Стоянова в „България сутрин“.

Спортуваме ли повече

„Тази година наблюдаваме по-голяма ангажираност на хората между 40-50 години. Все повече работодатели се ангажират с това да насърчават служителите да са активни и да водят активен начин на живот. Това има своето отражение. Виждаме положителна тенденция, но все още е недостатъчно“, смята маркетинг мениджърът от компания за спортни активности Алиция Любенов пред Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че в проучването се разглеждат два показателя – физически активните хора и активно спортуващите хора.

„Физически активните хора извършват активност с цел движение поне веднъж месечно, докато активно спортуващите са тези, които извършват спортни тренировки веднъж в седмицата. Веднъж в месеца е тотално недостатъчно. Фитнесът сред активно спортуващите е най-предпочитаната активност“, посочи още Любенов.

Колко време трябва да отделяме за спорт

„Ние, лекарите, се уповаваме на препоръките на Световната здравна организация и различните видове асоциации. В зависимост от тях следва между 150 и 300 минути седмично да отделяме за физически натоварвания. Това не бива да се случва наведнъж. Ако отделяме по 30-40 минути на ден да се движим, да сме по-активни физически, то това е съвсем реално и постижимо, и ще ги гарантира добро здраве. Трябва да се предизвикваме“, посъветва д-р Стоянова.

Пандемията от затлъстяване в България става все по-страшна

Личният пример е ключов, заявиха гостите и обобщиха активностите, които са подходящи за децата.

„Детското затлъстяване и проблемите с теглото вече имат пандемично разпространение. Според препоръките от 60 до 90 минути дневно всяко дете трябва да отделя, за да практикува някакъв спорт. Имат физическо възпитание в училище, но то не е достатъчно. Спортът се възпитава“, категорична е д-р Стоянова.

По думите на ендокринолога след 40-годишна възраст започна физиологична загуба на мускулатура, на която сме длъжни да противодействаме: „Никога не късно да започнем да спортуваме. Храненето е важно за изграждането на мускулите. Дори и да не спортуваме толкова интензивно, ако се храним с достатъчно протеини – то има голяма вероятност да не губим мускули във времето“.

Според настоящото проучване се оказва, че хората най-много тренират на открито.


ADS