От началото на руската агресивна война срещу Украйна през февруари 2022 година едва ли има по-належащ въпрос за НАТО от този как да защити по-добре източния си фланг.
Финландия, Естония, Латвия, Литва и Полша са пет от шестте държави от НАТО, които имат граница с Русия и/или Беларус. От 2022-а насам те вече са инвестирали значителни средства в по-доброто опазване на границите си – с огради и системи за наблюдение. Сега прибягват и до още едно средство: защита с противо пехотни мини.
Страните от региона се опасяват, че Русия може да реши да нападне някоя от тях. Тяхната загриженост е толкова голяма, че сега те решават да прибегнат и до оръжия, които светът всъщност иска да забрани и премахне. Според британския „Телеграф“ експерти на НАТО вече анализират терена за бъдещия минен пояс.
Целта на страните от НАТО е максимално възпиране: заедно с други мерки за охрана на границите този минен килим трябва да е в състояние да нанесе толкова тежки загуби на настъпващия враг за възможно най-кратко време, че да откаже Москва да опита настъпление или да води продължителна война.
Нова Желязна завеса!
Проблемът е, че за ефективната защита на този дълъг участък от границата вероятно ще са необходими няколко милиона мини и капани. Големи райони биха станали необитаеми за десетилетия, а потенциалните щети за хората и околната среда биха били почти невъзможни за предвиждане.
„Телеграф“ вече говори за нова, взривоопасна Желязна завеса – като строго охраняваната граница между НАТО и страните от Варшавския договор по време на Студената война. Тъй като освен въпросния минен пояс, източноевропейските държави от НАТО са предприели и много други мерки за защита срещу евентуална руска агресия: изградили са гранични огради, инсталирали са модерни системи за наблюдение и ранно предупреждение и са увеличили военните си контингенти в граничните зони.