Крум Зарков : Президентът Радев допусна грешка, референдумът е конституционно недопустим!

0
5
1010x570[1]
Фрогнюз.

„Президентът Радев допусна грешка, но това си е негова грешка.“. Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието.
Такъв референдум няма да има, защото е конституционно недопустим, защото има огромно мнозинство в Народното събрание, което набъбна. Оттук нататък всички действия няма да имат юридически последици, а политически, смята той във връзка с инициативата на президента да предложи референдум за еврото.

Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото.

Стратегическият дебат, за който говори президентът, няма да се състои, защото вече се е състоял. Легитимно е всяко притеснение и критика, но в България не се състои дебат по абсолютно нищо – и това е големият проблем на нашата демокрация. Дебат в България не може да се състои по нито един въпрос, защото свикнахме политическите сили да делегитимират всеки опонент, коментира Крум Зарков.

Като уточни, че не би се усъмнил „в неговата искреност“, Зарков прогнозира, че сезирането на КС от страна на президента „няма да доведе до кой знае какво“, защото „дори КС да върне въпроса в НС, там го чакат 171 души, за да го отхвърлят“.

„Ще се създадат обаче политически ефекти, които не съм сигурен, че са целени от президента. Ще има опит да бъде нагнетено напрежение, това напрежение да излезе на улицата, да бъде обявена революция.

Въпросът е кой политически актьор има интерес от това да се нагнети напрежението на улиците. На първо време изглежда, че това ще бъде основната опозиционна сила, която е превърнала неприемането на еврото в България в своя политическа кауза – „Възраждане“.

Но всъщност печелят тези, които печелят легитимност, която иначе не могат да добият. Ще ни продадат отново мантрата на пазителите на евроатлантизма и стабилността. Когато има граждански протест, брожения, мълчаливото мнозинство са склонни да приемат неприемливото – мир да има. Неприемливи политици се превръщат в приемливи, защото казват: при мен ще е спокойно, или поне стабилно.“

„Засега изглежда, че ще влезем в еврозоната с всичките си проблеми. Еврозоната може да има икономически и финансови позитиви и негативи, но политическите ни, обществените ни проблеми, чувството ни за общност, капацитетът ни да поставяме национални проблеми ще изисква допълнително усилие за построяването на модерна държава, която се управлява по правила, не мафиотизирано.“

 

 

 


ADS