Дисциплината на депутатите и техните отсъствия от парламента, както и възнагражденията им са предмет на доклад на Института за развитие на публичната среда, публикувани с днешна дата на сайта им „Отворен парламент“. Разгледан е периодът януари-юни, 2025 г.
Според действащия Правилник на НС възнаграждението на депутатите зависи от размера на средната заплата в обществения сектор и се актуализира на тримесечна база.
Данните на Националния статистически институт към края на март 2025 г. показват, че тя е 2379 лв. – по-нова статистика от тогава насам няма, уточняват от „Отворен парламент“.
Основното заплащане на народните представители възлиза на три пъти тази сума или 7 137 лева.
Това практически са средствата, които получава всеки депутат, независимо от ангажиментите му в парламента. Към нея се добавят и ⅔-ти за разходи, свързани с тяхната дейност или 4 758 лв.
Предвидени са и средства за покриване на транспортните им разноски, квартирни и дневни пари, осигуряване на наем за жилище при необходимост, добавки за научна степен (така например за докторска степен добавката е в размер на 10% от основната заплата), както и по 1% за всяка година прослужено време.
Депутатите получават допълнително възнаграждение за участие в парламентарна комисия, в зависимост от функцията, която изпълняват в тях – то е в размер на 35% върху основната заплата или 2498 лв. за председател на комисия, 25% или 1784 лв. за заместник-председател и 15% или 1070 лв. за член.
Много народни представители заемат различни ръководни длъжности, които също водят до увеличение на заплатата им.
Председателят на НС получава 55% над основното си възнаграждение – или още 3 925 лв. над 7135 лв., което прави малко над 11 хил. лв.
Заместниците на Наталия Киселова вземат 45% над основната депутатска заплата, което е по 3 212 лв. отгоре – с около 1000 лв. по-малко от нейната.