Иран наруши примирието, ракети и дронове отново заваляха в Ормузкия проток!

0
22
bf31f4f164c167e2c813e0190e43da82 ormuzkiya protok[1]
Дир. бг

САЩ и Иран отново нарушиха примирието заради атакуван от Техеран кораб в Ормузкия проток, съобщават световните агенции, цитирани от БТА.

Иран е атакувал с най-малко 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток, обяви днес американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.

Той добави, че единият от дроновете камикадзе е поразил палубата на товарен кораб.

„Дронът нанесе щети, но корабът бе в състояние да продължи по курса си. Свалихме другите три дрона.                                                                                                        Това без съмнение е глупаво нарушение на споразумението ни за прекратяване на огъня“, написа Тръмп в социалната си мрежа „Трут соушъл“.

Малко по-късно Тръмп намекна и за отговор на САЩ на иранската атака срещу товарен кораб, като отговори „ще разберете“, когато беше попитан дали ще има последствия за Техеран, предаде Ройтерс.

Засега не е ясно какво я предизвикало, според същия източник.                                                                                                                                                                Сайтът „Аксиос“ обаче съобщи, че американските въоръжени сили са нанесли удар в Ормузкия проток.

По-късно Централното командване на въоръжените сили на САЩ потвърди, че Вашингтон е нанесъл удари срещу Иран.

Самолети на САЩ са нанесли удари по места за складиране на ирански ракети и дронове и намиращи се на крайбрежието радари след нападението на Техеран срещу търговски кораб в Ормузкия проток, според същия източник.

Междувременно Иранският Корпус на гвардейците на ислямската революция (КГИР) заяви, че отговорът му на поредната атака на САЩ срещу Иран ще бъде „бърз и решителен“, предаде Ройтерс, като цитира иранската държавна телевизия.

КГИР заяви, че е отблъснал атака на САЩ срещу остров Сирик, който се намира на брега на Ормузкия проток.                                                                                          Малко по-късно Иранският Корпус на гвардейците на ислямската революция (КГИР) потвърди, че е нанесъл удари по американски военни позиции в региона.

Вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс заяви, че „на насилието ще бъде отговорено с насилие“, след като САЩ нанесоха удар срещу Иран вследствие на атака срещу търговски кораб.


ADS