Мир в замяна на земя – болезнена перспектива за украинците!

0
2
Presidential elections in Ukraine
Нюз.бг

Виталий Кличко – бившият боксьор в тежка категория, който сега е кмет на Киев, се миналия месец впусна в опасна политическа територия: той деликатно намекна, че на Украйна може да се наложи да отстъпи земя, за да прекрати битката си срещу Русия, съобщава „Ройтерс“.

След последвалия порой от гневни коментари в интерент той взе думите си назад, като написа във Фейсбук, че „териториалните отстъпки противоречат на нашите национални интереси и трябва да се борим срещу тяхното прилагане до последно“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите преговарящи вярват, че единственият начин за прекратяване на руската война в Украйна е Киев да признае под някаква форма, че не си връща украинската земя, която войските на Москва завзеха след нахлуването си.

Случаят с Кличко обаче – заедно с проучване на общественото мнение – показва, че след повече от три години война повечето украинци не желаят да отстъпят територия на Русия в замяна на споразумение за примирие.

Обществените нагласи помагат да се обясни защо украинският президент Володимир Зеленски, който се очаква да се кандидатира за преизбиране, устоя на натиска на Тръмп да отстъпи територия в преговорите за прекратяване на огъня.

Проучване на „Градус рисърч“ сочи, че почти 3/4 от населението не виждат териториалните отстъпки като начин за прекратяване на войната.

„Повечето респонденти смятат, че основната цел на Русия във войната е да установи пълен контрол над нашата страна“, пише „Градус“ и допълва: „Украинските териториални отстъпки не се възприемат като компромис или гаранция за мир – напротив, те могат само да укрепят агресора“.

Украинското социологическо проучване, проведено тази седмица, показа, че 40% от анкетираните смятат, че дори в случай на отстъпки, мирът ще бъде само временен и неустойчив. Други 31% пък са на мнение, че отстъпките изобщо няма да доведат до мир.

Понастоящем Русия на практика контролира около 20% от украинската територия, включително Кримския полуостров, който тя анексира през 2014 г., както и големи части от четири други абласти в Източна и Югоизточна Украйна.

Украинците са изтощени и са изправени срещу по-голям и по-силен враг. Техните опити да изтласкат Русия назад на бойното поле се провалиха от първата година на войната, а западните им партньори не им предоставиха достатъчно военна помощ, за да постигнат решителна победа.

Зеленски призна, че Украйна не може да си върне териториите с военна сила, но подчерта, че официалното отстъпване на земя би било в противоречие с конституцията на страната.

Противопоставянето на отстъпването на земя обаче отслабна с напредването на войната. Данни от Киевския международен институт по социология показват, че през март около 39% са подкрепили териториалните отстъпки, в сравнение със само 10% през май 2022 г.

Освен това обаче през март 50% от украинците са отхвърлили идеята да отстъпят каквато и да било земя на Русия, което е спад спрямо декември, когато на това мнение са били 51% от анкетираните.

Данни от друго проучване – Център Разумков – от периода февруари-март показват, че близо 82% от анкетираните са против всякакво официално признаване на окупираните територии.


ADS